В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. Багатьох військовозобов'язаних цікавить питання, у яких випадках вони повинні повідомляти Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про зміни. Юристка ГО "Юридична сотня" Юлія Засоба у коментарі для "Фокусу" розповіла, що сам призовник, військовозобов'язаний або резервіст, особисто має впродовж 7 днів повідомити ТЦК та СП, якщо в нього відбулися зміни. Зокрема це передбачено законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Крім того, вона додала, що відповідно до закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. № 1487, якщо військовозобов'язаному встановили інвалідність або змінили групу інвалідності, повідомити ТЦК і СП протягом 7 днів зобов'язана МСЕК (медико-соціальна експертна комісія).
Водночас військовозобов'язаний повинен особисто повідомити ТЦК та СП про такі зміни:
- сімейного стану,
- місця проживання (перебування),
- номерів зв'язку,
- адреси електронної пошти,
- освіти,
- місця роботи,
- посади,
- стану здоров'я (у тому числі встановлення інвалідності або зміна групи інвалідності).
Проте якщо військовозобов'язаний не повідомить військкомат протягом 7 днів про зміни, то у ТЦК та СП є причини притягнути таку людину до адміністративної відповідальності за ст. 210 КУпАП. Під час воєнного стану йдеться про штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 грн.
"Слід зазначити, що особа не притягається до адміністративної відповідальності, якщо ТЦК та СП можуть отримати персональні дані призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної взаємодії з іншими інформаційними системами, реєстрами, у тому числі публічними, базами даних, держателями яких є державні органи. Тобто, якщо ТЦК можуть затребувати в органу державної влади певну інформацію, щодо особи, у такому разі особу не можна притягнути до адміністративної відповідальності за неповідомлення таких відомостей", - зауважила юристка.
Засоба підкреслила, що повідомити ТЦК про причини неявки за повісткою можна будь-яким способом: особисто, електронним або рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Серйозними причинами неприбуття до ТЦК у строк, визначений у повістці, є:
- стихійні лиха;
- хвороба громадянина;
- військові дії на відповідній території та їх наслідки;
- смерть близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби);
- смерть близького родича його дружини (чоловіка);
- інші обставини, що позбавили його можливості особисто прибути у визначений строк.
Мобілізація в Україні - останні новини
Раніше адвокат Дмитро Франчук розповів, чи можуть працівники ТЦК вилучати у військовозобов'язаних документи. За його словами, ТЦК не мають права вилучати будь-які документи безпідставно.
"Їхні повноваження обмежені перевіркою та вилученням виключно військово-облікових документів (військовий квиток, приписне свідоцтво) у випадках, передбачених законом", - пояснив юрист.
Також стало відомо, як військовому отримати направлення на ВЛК та куди звертатися, якщо його не хочуть видавати. Юристка зазначила, що на військово-лікарську комісію можуть направляти з двох причин - для визначення причинного зв'язку травми чи каліцтва з військовою службою або ж для визначення ступеня придатності до військової служби.