
Російська Федерація намагається під час перемовин домогтися повернення своїх кораблів в окупований Крим, тобто у територіальні води України. Як зазначив експерт, країна-агресор взагалі погодилася обговорювати якісь "поступки" через те, що, завдяки зусиллям ЗСУ, більше не домінує у відповідній частині Чорного моря. Про це в ефірі телемарафону сказав керівник безпекових програм центру глобалістики "Стратегія XXI" Павло Лакійчук.
Зокрема, він прокоментував перемовини у Саудівській Аравії, під час яких в тому числі розглядалися умови щодо перемир’я у Чорному морі.
"Росіяни завжди діють дипломатичними шляхами, продовжуючи реалізацію своїх воєнних цілей. Там, де вони перемагають, де вважають, що перемагають, вони не йдуть ні на які перемовини", - сказав аналітик.
Він додав, що коли росіяни починають програвати, то "погоджуються на перемовини", щоб домогтися невоєнними шляхами задач, які вони поставили своїм військам.
"Коли росіяни обстрілювали Україну з різної зброї, ракетами, дронами по всій території України від Харкова до Одеси, до Тернополя та Львова, а ми не мали можливості відповісти на цей терор, росіян це влаштовувало. Як тільки українці почали відповідати так, що червоні "півні" по всім російським нафтобазам пішли, як це вплинуло реально на російську економіку, тоді росіяни заворушилися - вони зацікавлені у припиненні українських ударів - от й предмет для перемовин", - підкреслив аналітик.
За його словами, аналогічна ситуація стосується й Чорного моря - до поки росіяни блокували Україну в морських портах та в акваторії, вони не розглядали можливість будь-яких перемовин. Як нагадав Лакійчук, ворог пішов на "зернову угоду", яка діяла рік (до середини липня 2023 року), але вона була дискримінаційна - зручна саме росіянам.
"Адже ця угода полягала в тому, що всі цивільні судна, які йшли в українські порти, доглядалися тристоронніми доглядовими групами. Все, що прямувало в Росію, вважалося чистим, благородним та красивим. Бо, як стверджували росіяни, в Україну можуть вести зброю, а у РФ - у ніякому разі. В результаті російські представники доглядових груп в інтересах Москви цей "вентиль" перекривали чи відкривали. Наприклад, робили так: доглядали три судна вранці, потім казали, що у них - сніданок, та йшли до наступного дня", - розповів експерт.
Він пояснив, що через такі дії РФ створювалася величезна черга з торгівельних суден, які не могли потрапити до трьох портів Великої Одеси. Як тільки росіяни демонстративно вийшли з цієї угоди, українсько-турецька комісія протягом доби "обробляла" 40-60 суден та за кілька діб скупчення суден "розсмокталося".
"Тобто, росіяни фактично використовували цей механізм (зернову угоду - УНІАН) для обмеження судноплавства в наших водах, в наші порти… Зараз вони не можуть нас контролювати, та шукають для цього шляхи", - пояснив Лакійчук.
Як підсумував експерт, якщо окупантам вдасться "продавити" свої умови, вони фактично "без бою" зможуть повернути собі більшу частину північно-західного сектора Чорного моря. За його словами, росіяни хочуть, щоб США визнали окупований Крим російським, й повернути на півострів, тобто в територіальні води України, свої бойові кораблі.
"Здається, цього разу російської провокації ми уникнули. Україна жорстко поставила питання та американці погодилися. Наскільки буде ефективним посередництво Сполучених Штатів на практиці, сказати дуже складно…", - додав фахівець.
Вимоги РФ щодо Чорного моря - що відомо
Нагадаємо, РФ у рамках переговорів про мир у Чорному морі хоче поновити так звану "зернову угоду", яка з літа 2022 року діяла приблизно рік. Речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук пояснив, чому така угода є невигідною для України.
За його словами, поки незрозуміло, що пропонує Москва у цьому контексті, бо в Азово-Чорноморському регіоні - статус "кво".
Він додав, що навіть під час дії "зернової угоди" РФ завдавала ударів по українських портах. Ба більше, росіяни, які входили до складу спільної оглядової групи, якомога більше затягували огляд торгових суден, які прямували до України.