
Це безпрецедентний випадок, коли на території України затримують озброєних громадян Китаю, які виконують завдання фактично в складі російських війск. Про це сказав військовий експерт Олександр Мусієнко в ефірі телемарафону.
Він зазначив, що Росія залучає громадян інших країн до війни проти України і активна кампанія вербування найманців розпочалася з другої половини 2022 року. За його словами, потім відкрито росіяни почали залучати північнокорейських військових. При цьому додав, що потрапляли в український полон громадяни з африканських країн, а також з країн близького Сходу, а тепер і з КНР.
Мусієнко сказав, що раніше були поодинокі неофіційні повідомлення про те, що озброєних громадян Китаю в російській формі фіксували в прикордонних областях на території Росії.
За його словами, дуже добре, що президент України публічно оприлюднив інформацію про взяття в полон громадян Китаю, які воюють на території України. Експерт зазначає, що вже не одне є розслідування, зокрема розвідувального співтовариства США 2024 року про те, що Китай все більш активно допомагає Росії щодо технологій, що дає їй змогу удосконалювати дрони та інші види озброєнь, авіацію. За його словами, є економічна співпраця між цими країнами, зокрема, Китай є одним з найбільших покупців російського газу та нафти у світі.
"Але військ до цього ще не було. Тому зараз потрібно з’ясувати всі обставини, чи не є це таємними домовленостями про відправлення неофіційно під прикриттям китайських військових на війну з Україною", - наголосив експерт.
Мусієнко назвав можливі три версії потрапляння китайців на війну в Україну на боці РФ.
"Перша полягає в тому, що це відбулося з відома китайського уряду, бо КНР хоче перейняти певні технології і досвід ведення сучасної війни і тому відправили якісь свої загони спецпризначенців в невеликій кількості з дозволу влади. Друге – це те, що компартія Китаю могла знати, що окремі громадяни їдуть воювати без санкції уряду, але вони закривали на це очі. І коли їм це покажуть, то вживатимуть певні заходи. І третя версія - це просто громадяни Китаю, які з метою заробітку приїхали не з Китаю воювати, а з третіх країн. Яка з цих версій виявиться найбільш вірогідною незабаром дізнаємося за результатами розслідування", - зазначив Мусієнко.
Він нагадав, що вже є реакція США на цю подію. Зокрема, речниця Державного департаменту США Теммі Брюс сказала, що Китай є спонсором війни Росії проти України і це вкотре підтверджує правоту слів президента Трампу, про те, що співпрацю РФ та Китаю треба зупинити, щоб вони не були загрозою для вільного світу.
"А як зупинити? Є різні версії, які дискутуються в тому числі в істеблішменті США про те, що Росія може бути потрібна США з метою стримування Китаю", - сказав Мусієнко.
Китайських військових вперше помітили на війні проти України - що відомо
Як повідомляв УНІАН, 8 квітня під час спільної з прем'єр-міністром Бельгії Бартом де Вевером пресконфереції в Києві президент України Володимир Зеленський заявив, що у Донецькій області Сили оборони взяли в полон двох китайських військових.
Речниця Державного департаменту США Теммі Брюс під час брифінгу назвала "тривожними" повідомлення про захоплення в український полон двох громадян Китаю, які воювали проти України на боці Росії.
При цьому зазначила, що Китай - великий спонсор Росії у війні в Україні, бо Китай постачає біля 80% товарів подвійного призначення, необхідних Росії для ведення війни.
Вона також нагадала заяву американського президента Дональда Трампа про те, що співпраця між двома ядерними державами, якими є Китай і Росія, "лише поглибить глобальну нестабільність і зробить Сполучені Штати та інші країни менш безпечними, менш захищеними і менш процвітаючими".