Головними донорами винищувачів F-16 для України є Нідерланди, Данія, Норвегія та Бельгія. Хоча США дистанціювалось від передачі авіації, але все ж взяли у ній участь.
Як пише Defense Express, на опублікованому відео літаків, які стояли за спиною президента Володимира Зеленського, експерти помітили цікаву деталь. Вони відрізнялись від тих двох, які були озброєні та здійснювали польоти.
"Зокрема увагу західних фахівців привернули увагу антени системи свій-чужий, які знаходяться перед кабіною пілота.Така гостра форма антен використовувалась у перших F-16A, а наявність пошукового прожектора з правого боку дозволяє ідентифікувати цей літак, як F-16A ADF. Це спеціальна модифікація винищувача для протиповітряної оборони, яка передавалась до американської нацгвардії. Другий літак на "статичній експозиції" також має аналогічну форму антен, але немає пошукового прожектора", - зазначають аналітики.
Крім того, на винищувачах не було автоматичних 20-мм гармат, технічних написів тощо. У зв'язку з цим, було зроблено припущення, що щонайменше ці два F-16 американці передали у ролі хибних цілей.
"При цьому саме американська сторона залишається фактично єдиним кандидатом на роль донора, бо літаки у цій версії експортувались вживаними до Йорданії та Таїланду, а також давались в аренду Італії", - додали експерти.
Саме тому їхня демонстрація не несла жодних ризиків для тої авіації, що виходить на бойове чергування. За оцінкою Defense Express, використання фюзеляжів F-16 у ролі хибних цілей є максимально ефективним рішенням, оскільки відмінність від справжніх настільки незначна, що її складно помітити. Супутник, дрон чи навіть спостерігач у бінокль не можу відрізнити їх від справжніх. Ймовірно, до них додадуть й сучасні надувні макети цих літаків.
"Варто розуміти, що для ворога знищення українських F-16 буде задачею №1, тому будь-які методи та хитрощі маскування винищувачів, місць їх базування та дотримання інформаційної тиші є запорукою їх ефективного використання", - підсумували аналітики.
F-16 вже в Україні
Президент Володимир Зеленський 4 серпня презентував західні винищувачі F-16 в Україні.
В Інституті вивчення війни зазначають, що Україні буде потрібна значна кількість реактивних F-16, щоб розмістити їх у масштабах, необхідних для того, щоб досягти успіху в інтеграції літаків із нерухомим крилом у свою більш широку парасольку ППО.
Сили оборони України вже відчувають підтримку західних винищувачів F-16 на фронті, заявив офіцер 59-ї окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка Сергій Цехоцький.