
Сьогодні, 20 березня, українські війська вже втретє за останні 10 тижнів атакували російський аеродром "Енгельс". Відомо, що у розмовах президента США Дональда Трампа з лідерами РФ та України пролунала готовність з обох сторін припинити атакувати енергетичні та інфраструктурні об'єкти, однак таке рішення ще не прийнято офіційно, а атака на авіабазу не входить до можливої домовленості. Про це пише військовий оглядач Девід Акс для Forbes.
Експерт нагадав, що на аеродромі в Енгельсі базуються деякі російські бомбардувальники Ту-95 і Ту-160, які постійно запускають ракети по українських містах. Тому коли 20 березня на базі пролунали вибухи, то в Українському центрі стратегічних комунікацій зазначили, що Енгельс "зараз постає перед серйозними труднощами".
"Останні кілька місяців для Енгельса були важкими. 8 січня українські безпілотники пролетіли щонайменше 400 миль (понад 600 кілометрів - УНІАН), щоб завдати удару по Енгельсу. Вибухи спровокували пожежу на величезній нафтобазі, що містила до 800 000 тонн пального - пожежу, яка вирувала кілька днів", - нагадав Акс.
Вже за шість днів вогонь стихнув сам або ж його загасили пожежники. Проте через декілька годин, а саме 14 січня, безпілотники завдали другого удару, підкреслив експерт.
"Кожен пошкоджений склад боєприпасів, нафтопереробний завод, резервуарний парк або хімічний завод послаблює здатність Росії вести війну проти України", - розповіли Kyiv Post в українській службі безпеки.
Проте Девід Акс попередив, що такі атаки можуть скоро припинитися, якщо Зеленський та Путін домовляться припинити вогонь.
"Замість того, щоб атакувати нафтопереробні заводи, насосні станції та резервуари для зберігання палива, щоб повільно знекровлювати російську економіку, українці могли б націлитися на бомбардувальники, які повільно знекровлюють українську економіку своїми майже щотижневими атаками на електростанції", - додав автор матеріалу.
Акс зауважив, що наразі невідомо, які саме дрони були залучені у січневих атаках на Енгельс, проте у Kyiv Post зазначили, що це були PD-2, Beaver, Лютий і UJ-22.
Експерт акцентував на тому, що Україна створила велику кількість БпЛА дальнього радіуса дії, які можуть долати відстань у понад 1000 кілометрів.
"Припинення вогню може на короткий час обмежити українську кампанію глибоких ударів, звузивши список цілей. Але, ймовірно, не зупинить її. Якщо вже на те пішло, то українські сили постійно розширюють територію Росії, по якій вони здатні завдавати ударів, а також визначають військові об'єкти, які вимагають повторних ударів", - підсумував Акс.
Атака на "Енгельс" - що відомо
Як писав УНІАН, 20 березня на аеродромі "Енгельс" рознесли склад із ракетами Х-555 і Х-101 для Ту-95 і Ту-160. Факт детонації підтвердила влада РФ, а саме місце вибуху вдалося локалізувати низці OSINT-спільнот.
Водночас джерела УНІАН повідомили, що удар по аеродрому "Енгельс" завдали дрони СБУ та ССО. Внаслідок успішної атаки в районі аеродрому зафіксовано пожежу, вибухи та вторинну детонацію боєприпасів.
Своєю чергою військовий експерт Владислав Селезньов оцінив наслідки удару по "Енгельсу". За його словами, така атака - це сигнал для Кремля, який відмовився від пропозиції України припинити війну в повітрі.