'Я був шокований': британський доброволець розкрив, чому його підрозділ не здавався в полон РФ

Іноземний доброволець, який воював на боці України, Мейсер Гіффорд назвав російських окупантів настільки жорстокими, що через це його підрозділ ухвалив рішення – не потрапляти в полон живими. Про це британець розповів у коментарі Business Insider.

За словами Гіффорда, російські військові є "неймовірно небезпечними, часто фанатичними або відчайдушними людьми, які катуватимуть і вбиватимуть вас, якщо спіймають". Британець брав участь у боях у стратегічно важливих точках, зокрема у Херсоні та Лимані. До того військовий брав участь у боях в Сирії.

Попри поодинокі повідомлення про жорстоке поводження з російськими полоненими під час їх захоплення, згідно з даними ООН, ці випадки зазвичай припинялися після доставки в’язнів до офіційних місць утримання.

Відео дня

Інша ситуація — з боку Росії. Як з’ясувало розслідування, російська система утримання військовополонених характеризується "широко поширеними та систематичними тортурами та жорстоким поводженням". Серед методів – побиття, електрошок, сексуальне насильство, удушення, позбавлення сну та імітація страти. Деякі випадки закінчувалися смертю. 

"Росія дійшла до всіх глибин жорстокості, які тільки можна собі уявити", — сказав Гіффорд.

Саме тому, за його словами, в підрозділі була чітка домовленість: здаватися — не варіант. "Нікого в підрозділі не можна було взяти живим", - додав він.

Гіффорд визнав, що війна завжди супроводжується насильством, але його особливо вразив рівень жорстокості, з якою довелося зіштовхнутися в боях проти Росії: він був "щиро шокований" побаченим.

На його думку, частину своїх найжорстокіших методів російські сили запозичили під час військової кампанії в Сирії. З 2015 року Росія підтримувала режим Башара Асада, надаючи військову техніку та авіаційну підтримку для боротьби з опозиційними силами, серед яких була й Ісламська держава (ІДІЛ).

Гіффорд припускає, що саме бойовики ІДІЛ стали прикладом для російських військових в Україні. "Рівень і масштаби" варварства щодо мирного населення, за його словами, нагадували "ту саму тактику, яку використовувала Ісламська держава".

Він пригадав, як під час бойових дій у Сирії бачив клітки, знаряддя тортур та матраци з прикріпленими ланцюгами в районах, контрольованих ІДІЛ, де утримували жінок.

"Я думав, що Ісламська держава — це маргінальна організація, що це щось унікальне", — зазначив він. Але, за його спостереженнями, "багато їхніх жорстоких практик були запозичені Росією" саме у бойовиків ІДІЛ.

Російська військова машина

Гіффорд охарактеризував російську армію як "неймовірно велику та неймовірно небезпечну". Проте, попри її чисельність і плани збільшити кількість військовослужбовців до 1,5 мільйона, він наголосив, що ці сили зазнали серйозних втрат в Україні.

Він описав російську стратегію як орієнтовану на масовість та тактику "м’ясної хвилі", при якій не зважають на великі втрати.

"Справжні відмінності" між Росією та Україною, за його словами, полягають у ставленні до людського життя:

"Українці борються за своє життя. Росія просто бореться за більше території, і в цьому різниця".

Гіффорд закликав міжнародну спільноту не сприймати цей конфлікт як "війну на окраїні Європи", адже для Путіна вона має глибше значення.

Для нього це "війна на знищення", сказав Гіффорд. Це "війна, щоб покласти край усім війнам в очах Володимира Путіна".

Страти українських військовополонених

Станом на кінець минулого року Офіс генпрокурора офіційно зафіксував уже понад 100 випадків страти російськими окупантами українських військовополонених, але насправді цифри можуть бути набагато більшими, сказав тоді уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, 23 січня стало відомо про те, що російські окупанти знову розстріляли українських військовополонених. Повідомлялося, що сталося це на Донбасі. Судячи з опублікованого відео, яке зняв один з окупантів, росіяни розстріляли шістьох українських військовополонених.

Вас також можуть зацікавити новини: