Проте НАТО має свої межі щодо використання ШІ / фото Генштаб ЗСУ

Заступник міністра технологій України Олексій Борняков на заході НАТО в Польщі детально описав сценарій, яким чином військовий дрон може ліквідувати російського окупанта за допомогою штучного інтелекту. За його словами, значна частина ШІ, який потрібен для цього, вже існує, пише Bloomberg.

"Комп'ютерний зір працює. Це вже доведено", - запевнив він. 

У виданні наголосили, що ця ідея могла б стати однією з військових інновацій України. 

Відео дня

"Країна встановила тисячі мобільних телефонів на вишках стільникового зв'язку і заправках, які виконують роль цифрових вух. Дані з цих датчиків об'єднуються з нейронною мережею для створення інструментів штучного інтелекту, які, за словами Борнякова, можуть відстежувати ворожі безпілотники або чути, коли Росія випускає ракети", - зазначають у матеріалі.

Водночас надання комп'ютерам потенційного контролю над смертельними рішеннями, викликає занепокоєння серед партнерів України. Журналісти нагадали, що НАТО має "етичні рамки" щодо використання ШІ та планує забезпечити розумний внесок людини у будь-яке летальне застосування сили. 

Помічник генерального секретаря НАТО Девід ван Веел зауважив, що один із способів використання штучного інтелекту в організації - це зчитування супутникових знімків для підрахунку російських літаків і заправних станцій.

"Це мало ризиковано. Ніхто не загине, якщо ви знімете номер", - пояснив він.

Своєю чергою представник НАТО наголосив, що альянс планує представити зміни щодо своєї стратегії у галузі ШІ на саміті, який відбудеться в липні. 

"Безумовно, ШІ є одним з головних пріоритетів для України", - зауважила операційний директор Brave1 (ініціатива, яка допомагає приватному сектору та військовим працювати разом над оборонними технологіями) Наталія Кушнерська.

Також на брифінгу з Борняковим та представниками Пентагону Кушнерська розповіла про деякі функції штучного інтелекту, якими вже користуються українські військові. Бійці використовують модель великої кількості мов для моніторингу російських ЗМІ та пропаганди, які почали все частіше створювати контент за допомогою генеративного ШІ. 

Крім того, є така програма, як "Гризельда", яку запустили минулого року. Вона просіює дані з супутників, соцмереж та "навіть зламаних ворожих баз даних".

Проте проблемою для застосування технологій є відсутність зв'язку на деяких ділянках фронту. За словами співзасновника одного з кількох українських стартапів на заході НАТО Олександра Чендекова, перебої в роботі інтернет-мереж унеможливлюють використання навіть таких сервісів, як ChatGPT.

"На передовій у нас немає хмар. У нас немає зв'язку", - зазначив він.

Використання дронів на фронті 

Раніше колишній генеральний директор "Роскосмосу" Дмитро Рогозін поскаржився, що в Запорізькій області окупанти тепер не можуть вільно пересуватися, адже українські дрони їх всюди атакують

"Кажуть, що у противника дефіцит боєприпасів. Не знаю. У тих, хто навпроти нас, їх явно профіцит. Касети, скидання, ФПВ (дрони - УНІАН), 155-ті... Образилися на наших чи що? Сиплять і сиплять. Тими дорогами, де ми раніше їздили з обережністю, тепер їздити важко, скажімо так", - сказав він. 

Також повідомлялось, що українські морські дрони у Криму знищили два російські катери, а саме судна типу КС-701 "Тунець".

"Для протидії ворог активно застосовував авіацію, стрілецьку зброю та артилерію, втім - безрезультатно", - розповіли джерела у спецслужбах. 

Вас також можуть зацікавити новини: