ЗСУ / Міністерство оборони України

«У майбутньому війни не будуть починатися й закінчуватися. Замість цього вони будуть переходити в сплячий режим й тліти», - вважав оборонний стратег Шон МакФейт.

Описана ним сіра зона між війною й миром, з існуванням якої тепер погоджуються багато експертів, стане результатом розвитку міжнародних відносин й змін у тому, хто й проти кого буде виступати на лінії фронту, - пише Financial Times. Невпевненість щодо природних ресурсів, тиск кліматичних змін й зростання населення, а також довготривала релігійна напруга найвірогідніше призведуть до конфліктів, які будуть спалахувати постійно, - вважають аналітики. Часто вони будуть перекидатися на суспільну сферу. Тим часом, до 2050 року сила держави поступиться місцем владі автономних регіонів, мегаполісів й приватних інтересів. Таким чином, спектр протагоністів у конфліктах розшириться. На все це впродовж наступних трьох десятиліть буде впливати технологічний прогрес.

Читайте такожNational Interest: В 2020 році Третя світова війна могла б початися в 5 місцях

Видання пише, що теорії про майбутнє війн зазвичай фокусується на дистопічних поглядах про підйом роботів-вбивць – автономної летальної зброї, яка перехитрить своїх людських творців. Країни, такі як Росія й Китай, інвестують в розробку систем такого типу. В цей час, військові США використовують машинне навчання для кібероборони й обслуговування літаків.

Разом з тим, вороги Заходу займаються низкою передових технологічних можливостей, які можуть підірвати демократичні цінності. Ці технології можуть використовуватися в соціальних мережах чи традиційних ЗМІ у цивільній сфері. Однак, вони все ж становлять цілком військову відповідь в межах сірої зони конфлікту, на що вказує російське втручання у вибори США в 2016 році.

«Росія добивається ширшого використання машинного навчання й автоматизації для глобальних кампаній з дезінформації», - сказав директор Об’єднаного центру штучного інтелекту Департаменту оборони США генерал Джон Шанаган.

Читайте такожGlobe and Mail: Путін може продовжувати свої авантюри завдяки «газопровідній» політиці

Минулого тижня американський військовий зустрічався з лідерами країн НАТО, щоб обговорити потенційну співпрацю у військовому застосуванні штучного інтелекту. Він також говорив про особливу стривоженість через те, що він вважає китайським безвідповідальним продажом озброєнь з потенційними можливостями машинного навчання.

«Китай також сприяє продажу автономних видів зброї з вбудованим штучним інтелектом на глобальному ринку, понижуючи бар’єр для входу потенційних ворогів й ризикуючи потраплянням такого озброєння в руки недержавних акторів», - сказав він.

Доступність просунутих військових систем невеликим групам бойовиків чи озброєним загонам – це важлива тема для обміркування у вимірі майбутнього війн. В наступні 30 років конкуренція між великими державами посилиться. Оборонні аналітики переконані, що Китай буде здатний змагатися з армією США до 2040 року. Однак, оскільки головні економіки стануть все більше інтегрованими, особливо завдяки торгівлі, ціна початку конфлікту буде зростати. В результаті, країни не будуть вести відкриті конфлікти. Замість цього війни будуть опосередкованими, що дозволить всім сторонам заперечувати свою причетність.

Іран вже збудував регіональний вплив на Близькому Сході за допомогою широкої мережі груп-маріонеток, таких як «Хезболла» в Лівані чи «Хусити» в Ємені.

Читайте такожAtlantic Council: Ще не пізно уникнути війни між США й Іраном

«Важливі для ведення конфлікту актори, швидше за все, будуть квазі-державними. Вони не будуть діяти відповідно до міжнародних законів, таких як Женевська конвенція», - переконаний експерт з військової науки й сухопутних методів війни Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень Джек Ватлінг.

Загроза в тому, що війна стає все більш непередбаченою й без правил. Тому що маріонетки й бойовики не будуть обмеженими багатосторонніми угодами, прийнятими всіма членами ООН включно з Китаєм і Росією.

«Прогноз в тому, що буде більше конфліктів між групами бойовиків. І коли такі конфлікти будуть спалахувати, ці групи будуть мати доступ до відносно високих технологічних можливостей, тому що великі держави будуть їх підтримувати», - сказав Ватлінг.

Перехід від війн між державами до конфліктів між меншими групами буде одним з ключових факторів у моделі «сірої зони» МакФейта. Це буде стан, який він назвав «тривалим безладом», без чіткого початку й кінця.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ