Відсіч збройній агресії рф в складі Сил оборони України допомагають надавати не лише українці, а й громадяни інших держав. Статус іноземного добровольця в Україні регулюється положеннями Закону України "Про військовий обов’язок та військову службу". Зокрема, в ньому прописані норми щодо прийняття таких осіб на військову службу в Україні. В міжнародному праві такі особи визначаються поняттям "комбатант" (у перекладі з французької – "той, що воює"). Й, згідно з протоколом 1977 року до Женевських конвенцій, вони воюють законно – за умови, що перебувають під "відповідальним командуванням" (підпорядковуються державі й несуть відповідальність перед нею), мають відомі емблеми родів військ та служб збройних сил, відкрито носять зброю й дотримуються законів і звичаїв війни. Головний привілей комбатантів – їх не можна покарати лише за участь у бойових діях. 

Нажаль, на практиці це не завжди діє. Приміром, громадянам Чехії закон країни взагалі забороняє служити в іноземних збройних силах, якщо вони не належать до збройних сил Північноатлантичного альянсу (НАТО), або якщо вони не мають громадянства відповідної держави.

Приміром, прокурор Мартін Білий з Вищої прокуратури Праги повідомив, що його офіс контролює два кримінальні переслідування щодо фізичних осіб за злочин, пов’язаний зі службою в іноземних збройних силах.

Відео дня

Втім, така заборона може бути скасована щодо осіб, які попередньо звернулись до президента Чехії з відповідним проханням. У разі, якщо така заборона буде скасована, кримінальне переслідування таких добровольців не порушуватимуть або припинять.

Інший приклад – Грузія. Нещодавно Служба державної безпеки Грузії заявила про розкриття "змови" за кордоном, ціллю якої начебто є державний переворот та захоплення влади у Грузії. При цьому, причетними до такої "змови" Служба державної безпеки Грузії приписала й учасників "Грузинського національного легіону", які наразі перебувають на території України і воюють у складі Збройних Сил України. Такі дії виглядають як тиск з боку влади Грузії на своїх громадян, які воюють на боці України. 

Цікаво також, що напередодні, в червні поточного року російський суд визнав "Грузинський національний легіон" терористичною організацією і заочно притягнув до відповідальності, як мінімум, 70 бійців.

Враховуючи такі обставини і тенденції, необхідно розробити алгоритми дій, які б захищали іноземних добровольців в лавах Збройних Силах України від кримінального переслідування на батьківщині. Наразі набуття особою громадянства України унеможливлює видачу такої особи іншій державі, яка здійснює відносно останньої кримінальне переслідування за службу у Збройних Силах України або участь у бойових діях на території України, оскільки б це порушило положення ст. 25 Конституції України, яка передбачає, що "громадянин України не може бути вигнаний за межі України або виданий іншій державі".

З метою спрощення процедури отримання іноземними добровольцями громадянства України, в травні цього року Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №9585 щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства. Документом передбачено надання дозволів на імміграцію або громадянства України для тих, у кого закінчився строк дії паспорта, без повернення на батьківщину для отримання нового документа, оскільки таке повернення загрожувало б особі кримінальній відповідальності за перебування у складі Збройних Сил України.

Також це стосується іноземців та осіб без громадянства, які захищали Україну в складі добровольчих формувань територіальної громади або у складі сил територіальної оборони, без укладення відповідного контракту. Крім того, законопроект надає право отримати посвідку на тимчасове проживання членам сімей людей, що уклали контракт у Збройних Силах України.

На жаль, після ухвалення у першому читанні даного законопроекту, жодних подальших дій з ним не відбувалось. А інші гарантії захисту іноземних добровольців від кримінального переслідування на батьківщині – наразі відсутні. Тобто, захистити іноземних добровольців, які стали на захист України, Україна наразі не може. 

На жаль, бездіяльність влади в цьому питанні може вплинути на кількість іноземців, які б бажали вступити до лав Збройних Сил України у майбутньому. Але зробити висновки і зробити Україну справді надійним прихистком для тих, хто відстоює її суверенітет і територіальну цілісність, ризикуючи при цьому власним життям та здоров’ям, цілком можливо.

Богдан Врублевський, юрист практики кримінального права юридичної компанії ADER HABER 

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням