Саміт в Туреччині провалився, але надія на мир ще є, - ЗМІ / ОП

Очікування від можливих переговорів у Стамбулі були високими — зустріч Трампа, Путіна та Зеленського могла стати переломною. Проте ключові фігури не з’явилися. Захід перетворився на дипломатичне розчарування: у ЗМІ жартома обговорювали, "де ж Володимир (Путін - УНІАН)?". Втім, надія на мир ще не згасла, пише The Telegraph.

Зеленський провів зустріч у Туреччині, але в Анкарі — з Ердоганом. Путін залишився в Москві, зустрічався з банкіром і займався "непублічними справами", згодом стало відомо, що він звільнив генерала Олега Салюкова, який командував сухопутними військами Кремля. Трамп, який раніше натякав, що поїде в разі приїзду Путіна, залишився на Близькому Сході.

Порожня дипломатія

Жодних змістовних переговорів у четвер не відбулося — навіть між помічниками. Росія направила делегацію, яку очолив ексміністр культури Володимир Мединський. Її участь виглядала символічною, і, за словами Зеленського, була суто "бутафорською".

Відео дня

Москва вчергове просуває умови, сформульовані ще в "Стамбульському комюніке" 2022 року: Україна мала б відмовитися від НАТО, роззброїтися, прийняти нейтралітет і погодитися на "гарантії" з правом вето для РФ. Київ ці умови відкинув як капітуляцію.

Видання пише, що це міг би бути історичний день, одна з найважливіших зустрічей з часів зустрічі Вінстона Черчилля, Франкліна Д. Рузвельта та Йосипа Сталіна в Ялті в лютому 1945 року:

"Якби Дональд Трамп, Володимир Путін та Володимир Зеленський зібралися разом за банкетним столом у величному стамбульському палаці Долмабахче, цілком можливо, що вони могли б змінити долю Європи. Натомість це був день фарсу та плутанини, коли жоден із трьох лідерів не з'явився в Стамбулі, а світова преса розіграла затяжну гру "Де Володимир?".

Чи насправді ситуація критична?

Попри формальний провал, європейські дипломати не втрачають надії. Вони припускають, що Трамп починає втрачати терпіння щодо Путіна — російський лідер проігнорував саме ті переговори, які сам ініціював, і відхилив заклик до 30-денного перемир’я.

На думку дипломатів, така впертість може підштовхнути Трампа до підтримки найжорсткіших санкцій проти Росії.

Сенатор Ліндсі Грем уже запропонувала законопроєкт із 500-відсотковими тарифами для імпортерів російської нафти. На його думку, це може завдати критичного удару по російській економіці.

Холодна реакція Вашингтона

Попри очікування, президент США не демонструє рішучої реакції. Відповідаючи журналістам у літаку, він заявив:

"Я не розчарований... Чому я маю бути розчарованим?"

Чи змінить він свою позицію — поки невідомо. Але передбачити дії Трампа, як зазначають аналітики, — справа невдячна. Чи врахували це в Європі — залишається під питанням.

Переговори в Туреччині: останні новини

Переговори між Росією та Україною в Туреччині мали відбутися 15 травня. Проте зустріч так і не відбулася. Очільник делегації РФ Володимир Мединський заявив, що з 10 ранку 16 травня представники країни-агресорки чекатимуть на делегацію України

Тим часом президент України Володимир Зеленський офіційно затвердив склад української делегації на переговорах. Очолить її міністр оборони України Рустем Умєров. Представлятимуть Україну, зокрема, і перший заступник Міністра закордонних справ Сергій Кислиця, а також заступник начальника Головного управління розвідки Вадим Скібіцький. 

Вас також можуть зацікавити новини: