'Саміт Трампа': Альянс вистояв, але за лаштунками була тривога, - експосол США в НАТО

Саміт НАТО перетворився на те, що державний секретар США Марко Рубіо влучно назвав "Самітом Трампа". Лідери 32 країн зібралися не лише для обговорення глобальної безпеки, а насамперед — щоб переконати президента Дональда Трампа не розвертати США спиною до Альянсу.

Про це пише експосол США в НАТО, генеральний директором Чиказької ради з глобальних справ Іво Даалдер для POLITICO. Центральним результатом зустрічі стало ухвалення безпрецедентного зобов’язання: країни НАТО погодилися витрачати 5% свого ВВП на оборону до 2035 року. Це майже вдвічі більше за попередній цільовий показник у 2%. При цьому США прямо заявили, що самі не братимуть участі у досягненні нової мети. "Ми так довго підтримували НАТО... Я не думаю, що ми повинні", — заявив Трамп.

За лаштунками саміту — тривога. Попри формальні запевнення у підтримці, союзники дедалі більше сумніваються у відданості США основному принципу Альянсу — колективній обороні. Трамп прямо поставив під сумнів дієвість 5-ї статті договору НАТО, яка гарантує, що напад на одного — це напад на всіх. "Існує безліч визначень статті 5", — сказав він журналістам.

Відео дня

Ще більше стурбованості викликало його небажання назвати президента Росії Володимира Путіна "противником" і його відмова підтримати ідею, що безпека всіх членів Альянсу — неподільна. У спільній заяві Росію цього разу назвали лише "довгостроковою загрозою", тоді як у 2024-му — "найбільш значною та безпосередньою загрозою".

Позиція США щодо України також неоднозначна: Трамп вважає війну в Україні "європейською проблемою" і відмовився підтримувати просування Києва до членства в НАТО. Тим часом європейські лідери, включно з новим Генсеком НАТО Марком Рютте, наполягають, що шлях України до Альянсу є "незворотним".

У відповідь на зміну риторики США, європейські союзники та Канада вирішили більше не покладатися на Вашингтон у питаннях власної оборони.

"Суворі стратегічні реалії заважають США зосереджуватись переважно на безпеці Європи", — ще у лютому попередив міністр оборони США Піт Гегсет.

Нові домовленості передбачають не лише збільшення витрат, а й конкретні військові зобов’язання — щодо типів сил і озброєння, які країни мають створити та розгорнути. Це означає поступовий зсув оборонного центру тяжіння Альянсу з Вашингтона до Брюсселя.

Даалдер вважає, що Трамп не просто домагається "розподілу тягаря", як його попередники — він хоче перекласти всю відповідальність на союзників. А це веде до зменшення впливу США в Альянсі.

Саміт НАТО-2025 - головні новини і підсумки

Як повідомляв УНІАН, на саміті 32 країни-члени погодили нову мету: збільшити оборонні витрати до 5% ВВП (3,5% — армія, 1,5% — інфраструктура). Це стало головною поступкою для президента США Дональда Трампа, який в обмін підтвердив прихильність до статті V про колективну оборону.

Саміт був коротким і персоналізованим: Трампа зустріли з королівськими почестями, а декларація обмежилась однією сторінкою. Вперше з 2022 року в тексті не згадали засудження Росії, а підтримка України прозвучала без деталей.

Зазначається, що саміт відбувся на тлі дедалі загрозливішої геополітичної ситуації, але став зразком високопрофесійної дипломатії й водночас — символом глибокої асиметрії у відносинах між США та європейськими союзниками.

Вас також можуть зацікавити новини: