Путіну це на руку / колаж УНІАН, x.com/byjepstein, Reuters

Консенсус після 12-денної війни Ізраїлю з Іраном полягає в тому, що вона закінчилася принизливо - не тільки для Ісламської Республіки, а й для Росії, яка не прийшла на допомогу своєму союзнику і втратила постачальника критично важливих дронів, заявив оглядач Марч Чемпіон.

Однак він також вважає, що така думка глибоко спотворює як пріоритети кремлівського диктатора Володимира Путіна, так і тимчасові рамки, в яких він веде зовнішню політику. У своєму матеріалі для Bloomberg експерт підкреслив, що амбіції Путіна щодо повернення Росії статусу сили на Близькому Сході зазнали невдачі.

"Втрата президента Башара Асада в Сирії стала серйозним ударом. Його нездатність прийти на допомогу Ірану, з яким нещодавно було підписано 20-річний стратегічний договір, виглядала принизливо", - додав Чемпіон. Однак він також зазначив, що ще рік тому це справді могло б зашкодити зусиллям Москви у війні з Україною. Але тепер окупанти виробляють власні версії іранських дронів Shahed.

Відео дня

Тепер важливіше зрозуміти, як усе це вписується у світогляд і пріоритети Путіна. Знищення української держави стоїть у нього на набагато вищому місці, ніж будь-які інші зовнішньополітичні цілі - зокрема на Близькому Сході. З цієї точки зору, удар США та Ізраїлю по Ірану зіграв Росії на руку, йдеться в матеріалі.

У широкому сенсі, спалах нової війни на Близькому Сході відвернув увагу, ресурси і політичну енергію від України, залишивши Путіну більше свободи дій. "Навіть на нещодавньому саміті НАТО основний результат - зобов'язання збільшити оборонні витрати (до рівнів, виправданих лише російською загрозою) - було відсунуто на другий план. Ніхто не хотів дратувати [президента США] Дональда Трампа під час його "тріумфального туру", - пише експерт.

У підсумку, за його словами, Ізраїль зміг відбити іранські ракетні атаки, тільки витрачаючи значну частину своїх запасів систем ППО, а також за рахунок допомоги США, які використовували корабельні комплекси. США змогли підключитися до відбиття атаки лише після того, як переконалися, що у них достатньо батарей Patriot для захисту своїх баз у регіоні.

"Загроза на деякий час спала, але в Пентагоні зобов'язані виходити з того, що війна може відновитися - а отже, знадобиться ще більше ППО, і це означає менше допомоги для України", - зазначив оглядач. Трамп, зі свого боку, на прохання президента України Володимира Зеленського про нові батареї Patriot, пообіцяв "подивитися, що можна зробити" і додав, що "ці Patriots складно дістати, тому що вони потрібні і нам. Ми постачали їх Ізраїлю".

Саме це і важливо для Путіна, вважає Чемпіон. Адже саме ця війна визначить його історичну спадщину, яку він бачить у контексті багатовікового будівництва Російської імперії. Для Путіна саме існування України - це виклик, а повернення її ресурсів - людських, економічних і військових - у "материнську Росію" є необхідною умовою для збереження Москви на вершині багатополярного світового порядку, який він протиставляє західному пануванню.

Саме через це його так розлютив намір України підписати торговельну угоду з ЄС у 2013 році.

"Щойно в України закінчаться перехоплювачі ППО, російська авіація - як і раніше, небезпечна за своїми масштабами і можливостями - вперше зможе встановити повітряну перевагу над усією країною. Безкарність, з якою ізраїльські літаки діяли над Іраном, - це своєчасне нагадування про те, що чекає на Україну: катастрофічний обвал оборони, коли війська будуть змушені здаватися під килимовими бомбардуваннями", - розповідає експерт у матеріалі.

За словами Чемпіона, Трамп має хоча б для себе визнати, що Путін його переграв. Кремлівський диктатор використав розпач американського лідера, який прагне "перемир'я", в інтересах Росії - саме в момент, коли в самого Путіна наростають проблеми, зокрема й фінансова криза, яка насувається.

Інші новини про війну в Україні

Раніше УНІАН повідомляв, що США зупинили постачання ключової зброї Україні. Представники адміністрації Трампа наголосили на необхідності більше зосередитися на загрозах з боку Китаю і на Близькому Сході.

Крім того, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц знову прокоментував питання передачі ракет Taurus Україні. За його словами, це все ще може статися. Однак Мерц також підкреслив, що для їхнього використання українських військових потрібно буде навчати протягом щонайменше шести місяців.

Вас також можуть зацікавити новини: