Веселку найчастіше можна побачити перед самим початком дощу, або одразу по його закінченні / фото pixabay.com

Веселка – одне з найкрасивіших природних явищ, яке бачив кожен. Однак далеко не всі розуміють, як воно виникає. Насправді для її появи не потрібні якісь аж надто специфічні умови, і за бажання ви можете створити веселку навіть в домашніх умовах. 

Як пояснює науково-популярний портал National Geographic, веселка — це оптична ілюзія, а не фізичний об’єкт чи атмосферний процес. Тож фактично веселки фізично не існує, а ми спостерігаємо лише за складною грою світла в умовах насиченої дощовими краплями атмосфери.

Щоб побачити веселку, потрібно зайняти "правильну" позицію - між краплями води та яскравим джерелом світла. Тобто, коли сонце світить вам у спину, а попереду вас іде дощ, от тоді ви найчастіше і можете побачити веселку. Замість дощу може бути водоспад, або просто туман, а замість сонця – потужний ліхтар: ефект буде приблизно той самий.

Відео дня

Чому веселка має вигляд півкола

Веселка з’являється внаслідок того, що промінь світла змінює напрям (заломлюється) і частково розсіюється, коли переходить з одного середовища (повітря) в інше (у краплю води). Причому відбувається це багато разів на короткій відстані: кожна крапля створює власний "фрагмент" веселки. 

Тут варто наголосити, що насправді веселка має форму кола, а не півкола. Просто, коли ви спостерігаєте із землі, то половина оптичної ілюзії губиться і закривається поверхнею землі. Якщо ж спостерігати за веселкою з великої висоти, наприклад, з літака, то можна побачити повноцінне коло.

Чому веселка складається з різнокольорових кіл

Можливо, ви пам’ятаєте зі шкільного курсу фізики, що біле світло – це сукупність усіх кольорів, поєднаних разом. Світло кожного кольору має власну довжину хвилі, тому коли біле світло проходить крізь краплі води, складові променя (червоне, зелене, жовте і т.д. світло) заломлюються кожне під своїм кутом. 

Простіше кажучи, проходячи крізь дощову стіну, біле світло розпадається на окремі складові різного кольору, які "збираються" разом. Червоний колір має найдовшу довжину хвилі видимого світла, близько 650 нанометрів. Зазвичай він з'являється на зовнішній частині дуги веселки. Фіолетовий колір має найкоротшу довжину хвилі (близько 400 нанометрів) і зазвичай з'являється на внутрішній дузі веселки.

Інші цікаві матеріали про світ навколо

Як писав УНІАН, птахи можуть безпечно сидіти на електричних дротах, і струм їх не вбиває. Тут немає жодної загадки, просто працюють закони фізики.

Також ми розповідали, чому небо має блакитний колір.

Вас також можуть зацікавити новини: