Завод "Стирол" / фото zn.ua

Окупаційні адміністрації Російської Федерації на Донбасі намагаються приховати ризики, пов'язані з хімічними речовинами на ПрАТ "Концерн "Стирол", що знаходиться у Горлівці.

Про це йдеться у повідомленні на сайті Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

"Одним із найбільш небезпечних підприємств, що знаходиться в окупованій частині Донбасу, залишається ПрАТ "Концерн "Стирол" в м. Горлівка (Донецька обл.), яке спеціалізувалося на виробництві аміаку, карбаміду, аміачної селітри, полістиролу, а також неорганічних солей та органічних смол", - наголошується у дописі.

Відео дня

Читайте такожУкраїнські військові зайняли важливий рубіж поблизу Горлівки - ІС

Зауважується, що відразу після захоплення українських підприємств окупаційними адміністраціями, ними було зроблено гучні заяви, що окуповані території нібито отримають новий імпульс для розвитку. Зокрема, було заявлено, що "Стирол" відновить свою роботу.

"Однак, підприємство досі не працює, а навпаки - майже припинило свою діяльність", - пояснили у міністерстві.

У цехах підприємства з виробництва сірчаної кислоти, мінеральних добрив, азотної кислоти зберігалася і досі зберігається велика кількість аміаку, що є дуже небезпечним для прилеглих населених пунктів і їх жителів, наголосили у МінТОТ.

Очільник міністерства Вадим Черниш підкреслив, що для управління таким підприємством необхідно зважати і на складність виробничого процесу, і на небезпеку не лише для працівників, але й для місцевого населення: "На супутникових знімках підприємства ПрАТ "Концерн "Стирол" видно, що теплових процесів не відбувається: рух залізничного та автомобільного транспорту відсутній, не проводяться роботи з відвантаження і підвезення сировини та готової продукції. Це ясно свідчить про консервацію підприємства, а значить, і подальше зберігання на його території небезпечних речовин".

У міністерстві нагадали, що у 2013 році на заводі відбулася серйозна аварія: 6 осіб загинули, більше 20 постраждали. Цей випадок зафіксовано, як один із найнебезпечніших у хімічній промисловості України.

Черниш наголосив, що повідомлення окупаційних адміністрацій про те, що Україна начебто "намагається застосувати або буде застосовувати хімічну зброю", є "димовою завісою" для прикриття робіт, що проводилися на підприємстві ПрАТ "Концерн Стирол".

За інформацією МінТОТ, отриманою з різних джерел, на підприємстві протягом 2018 року зберігалося кілька десятків тон небезпечних хімічних речовин. Зокрема, йдеться про 80 тонн аміаку на початку 2018 року.

"Вважаємо, якщо безвідповідально поводитись з такою речовиною, то практично все населення міста може постраждати", - наголосив Черниш.

У Міністерстві зазначили, що у Горлівці проживає близько 250 тис. осіб. Зауважується, що все місто, включно із прилеглими населеними пунктами, і навіть м. Торецьк на підконтрольній уряду України території, гіпотетично, за такої кількості небезпечних хімічних речовин, може перебувати в зоні небезпеки. При цьому, в м. Горлівка знаходиться ще декілька небезпечних об’єктів - хімічних заводів, що підвищують рівень загрози, йдеться у дописі.

"Враховуючи інформацію, отриману МТОТ з різних джерел, у тому числі, від місцевих мешканців, ми будемо звертатися до міжнародних організацій для доступу їхніх представників або незалежних міжнародних експертів на підприємство, щоб переконатися у безпечності його стану і речовин, які там зберігаються для місцевого населення. Наступні заходи також передбачають відповідне розслідування. Зараз готується звернення до правоохоронних органів з викладенням фактичної інформації. Сподіваємось, що розслідування нам допоможе встановити, що ж там відбувається", - зазначив міністр.

Також Черниш зауважив, що в межах окупованих територій Донецької і Луганської областей дії абсолютно ідентичні діям окупаційних адміністрацій в Криму: приховування інформації від громадян, дезінформація, постійне перекручування фактів, відсутність будь-яких обговорень з громадськістю, роз’яснень для працівників.

"Все утаємничено та закрито для доступу звичайних громадян. Немає жодних превентивних заходів для того, щоб забезпечити місцеве населення захисним обладнанням, захисними матеріалами, жодних інструкцій, жодних інформаційних повідомлень як себе вести в разі небезпеки", - наголошується у повідомленні.