Ілюстрація REUTERS

Мінсільгосп Росії ввів негласні квоти для експортерів зерна. Чиновники побоюються, що трейдери вивезуть занадто багато, а урожай в 2018 році виявився скромним.

Читайте такожУкраїна заробила на експорті зерна рекордні $7,2 мільярда

Про це повідомляють "Ведомости" з посиланням на менеджерів зернових компаній і федеральних чиновників.

Відео дня

Росія – найбільший у світі експортер пшениці. Прогноз експорту на 2018/19 сільськогосподарський рік (триває з липня по червень) Мінсільгосп не міняв – 42 млн т, це на 20% менше, ніж у 2017/18 році - 52,4 млн т.

У 2018 році зібрано 112,9 млн т зерна – на 17% менше, ніж у 2017 р., коли був історичний рекорд - 135,5 млн т.

В уряді країни кажуть, що для спокою на внутрішньому ринку Росії в цьому сезоні потрібно експортувати 40 млн плюс-мінус 2 млн т зерна. Газета «Коммерсантъ» написала про неформальні прохання Мінсільгоспу до експортерів уповільнити відвантаження зерна в другій половині сезону, щоб поставки не перевищили прогноз Мінсільгоспу – 42 млн т.

Раніше Мінсільгосп розіслав лист в російські порти з проханням до січня 2020 р. щотижня повідомляти, скільки перероблено зерна.

Співробітники Россільгоспнагляду стали ретельніше перевіряти зерно, кажуть співрозмовники «Ведомостей»: раніше на оформлення фітосанітарних документів потрібно було 1-2 дні, проби відбиралися в момент партії навантаження на судно, а тепер Россільгоспнагляд бере проби тільки після навантаження. Перевірка триває 3-5 днів, а може досягати і двох тижнів, ще три дні відводиться на видачу висновку.

Терміни збільшилися через те, що Россільгоспнагляд посилив контроль, пояснює його представник Юлія Мелано. У 2018 р. експортери отримали з Індонезії, В'єтнаму та африканських країн претензії до якості та безпеки зерна, продовжує вона, В'єтнам погрожував припинити купівлю російського зерна.

Тому, пояснює Мелано, вимоги стали суворішими, частина передбачає тривалі лабораторні дослідження, прискорити процес немає можливості. Плани Мінсільгоспу з експорту зерна з цим ніяк не пов'язані, запевняє вона.

Попит на російське зерно знижується, воно стає менш конкурентоспроможним у порівнянні з французьким, австралійським, аргентинським і американським, нарікає представник іншого великого експортера. У січні відправлено на експорт 3 млн т зернових (мінус 5% в річному зіставленні), прогноз на лютий – 2,4 млн т (мінус 40%).

Було б простіше, якби держава відкрито заявила, що обмежує експорт, – це б полегшило діалог з покупцями, міркує один із трейдерів. У лютому 2015 р. Росія ввела мито на зерно для стабілізації цін, у вересні 2016 р. – обнулила, але мито не скасовано.

Признаватися в обмеженнях невигідно, коли президент ставить завдання збільшити експорт більш ніж у 2 рази до $45 млрд у 2024 р., вважає співрозмовник «Ведомостей» в компанії-експортера. Зараз третина російського експорту в грошах дає зерно, у 2024 р. він повинен зрости в 1,5 раза і досягти $11,4 млрд.

Як повідомляв УНІАН, Міністерство аграрної політики та продовольства підвищило прогноз експорту зерна з України у 2018-2019 маркетинговому році (МР, липень 2018-червень 2019) до 49 млн тонн до 47 млн тонн. За даними Мінагропроду, у 2017-2018 МР аграрії експортували 39,9 млн тонн зерна.