этот материал доступен на русском

Україна таємно продовжила контракт на постачання російського ядерного палива - ЗМІ

18:39, 20 грудня 2018
Енергетика
756 0

Ілюстрація REUTERS

Восени цього року, вже після прийняття політичного рішення про припинення дії рамкового Договору про дружбу України з РФ, в атмосфері секретності було укладено угоду з російською компанією "ТВЕЛ", що продовжує контракт на поставку ядерного палива на більшість енергоблоків українських АЕС до 2025 року, термін дії якого закінчується в 2020 році.

Читайте такожКабмін затвердив ТЕО добудови двох блоків Хмельницької АЕС вартістю 72 мільярди

Про це пише ZN.UA.

"Підписання цього документа, а також деякі інші дії української влади в атомній енергетиці за останнє півріччя... можуть ще надовго закріпити (якщо не увічнити) домінування країни-агресора в стратегічній галузі, що дає Україні 55-60% електроенергії, і значно знизити енергетичну безпеку нашої держави", — йдеться в матеріалі.

Підписана угода з росіянами закріплює за ТВЕЛ до 2025 року домінуюче становище на українському ринку (8 реакторів із 15).

Таким чином, в умовах агресії з боку РФ у російського ТВЕЛ - 60% поставок палива для атомних реакторів, в той час як у американської Westinghouse за наявності контрактних зобов'язань перед українською стороною забезпечити АЕС паливом у разі припинення постачань з РФ – 40%, резюмує видання.

Як повідомляв УНІАН, Україна в січні-вересні 2018 року імпортувала тепловиділяючі збірки, які є паливом для атомних електростанцій, на загальну суму 364,8 млн дол.,

За даними Держстату, за звітний період в Росії було закуплено 213,3 тонни ядерного палива на суму 243,4 млн дол. (у загальній структурі закупівель частка російського палива становила 66,72%), а у Швеції – 176,2 тонни вартістю 121,4 млн дол. Частка поставок зі Швеції становила 33,28%.

В рамках диверсифікації джерел постачання ядерного палива для атомних станцій України і зниження залежності від одного джерела – російської компанії «ТВЕЛ» - держкомпанія «Енергоатом» у квітні 2014 року уклала договір з компанією Westinghouse, яка виробляє паливо на своєму заводі в Швеції.

В кінці січня 2018 року «Енергоатом» і Westinghouse продовжили термін дії договору про постачання до 2025 року. На сьогоднішній день шведське паливо експлуатується на Запорізькій та Южно-Українській АЕС.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter