этот материал доступен на русском

З 2014 року Росія вкрала в України понад 9 мільярдів кубометрів природного газу - Зеркаль

13:03, 11 червня 2019
Енергетика
867 0
Заступник міністра підкреслила, що позов стосується численних порушень Росією цієї конвенції / фото УНІАН

Заступник міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль заявляє, що Росія з 2014 року викрала вже понад 9 мільярдів кубометрів природного газу з українського шельфу в Чорному морі.

Про це Зеркаль сказала у Гаазі під час виступу на відкритій частині слухань у Постійному третейському суді у справі України проти Росії щодо порушення Конвенції ООН з морського права в Чорному та Азовському морях і в Керченській протоці.

Заступник міністра наголосила, що позов України стосується численних порушень Росією цієї конвенції.

"Росія утискає судна усіх країн, що прямують до українських портів чи з них. Росія розкрадає наші енергоресурси в межах наших прав на морських просторах. Росія не пускає наших рибалок у води, в яких вони завжди ловили рибу. Ці порушення становлять у своїй сукупності суцільну зневагу до міжнародного морського права з боку Росії", - наголосила Зеркаль.

Вона нагадала, що Росія протиправно збудувала міст через Керченську протоку без будь-яких юридичних на те підстав.

Також вона наголосила, що Росія на свій власний розсуд вирішила, що справа України стосується якихось інших питань. "У цій справі, на думку Росії, йдеться про суверенітет Криму. Проте це не так", - відзначила Зеркаль і додала, що позов України не стосується питання суверенітету.

"У нас, як і у решти світу, не виникає жодних сумнівів щодо того, що Крим – це Україна. Це закріплено в Конституції України і поважається міжнародною спільнотою. Росія також визнала суверенітет України над Кримом, в тому числі, у юридично-обов'язкових договорах", - заявила вона.

На її переконання, Росія порушила питання суверенітету "лише з огляду на власну неспроможність виправдати власні ж порушення морського права".

"Росія, на порушення статей 2, 56 та 77 Конвенції, розкрадає наші ресурси у Чорному морі. Вона не дає нам доступу до покладів нафти й газу на нашому ж шельфі. Починаючи з весни 2014 року Росія викрала вже понад 9 мільярдів кубометрів природного газу. Вона намагалася позбавити українські компанії ліцензій на вироблення електроенергії, що були належним чином видані органами влади України, і видала власні ліцензії російським компаніям. Росія навіть відібрала у нас цінні сучасні мобільні бурові установки, що їх вона пересуває просторами Чорного моря, на які ми маємо право, щоб добувати наш природний газ", - наголосила Зеркаль.

"Водночас, наш уряд щосили працює над забезпеченням енергетичної самодостатності за рахунок видобутку природного газу. Необхідний обсяг, а це 5-6 мільярдів кубометрів на рік, можна було б покрити за рахунок наших покладів у Чорному морі", - сказала вона.

Крім того, вона сказала, що Росія порушує інші положення Конвенції, "руйнуючи традиційний життєвий уклад українських рибалок". "Їх просто витісняють з тих місць, в яких вони рибалили спокон віків. У результаті суттєво скоротився український щорічний вилов", - заявила вона.

Читайте такожМЗС спрогнозував терміни укладання нових контрактів щодо транзиту газу

Разом з тим вона заявила, що Росія також втручається у міжнародне судноплавство та морську торгівлю. "Вона будує мости, трубопроводи та прокладає кабелі, навіть не консультуючись з нами. Росія самовільно вирішила побудувати низький міст через Керченську протоку. Тепер, через цей міст, великі кораблі не можуть пройти до важливих українських портів – Маріуполя та Бердянська", - сказала вона.

Також, починаючи з квітня 2018 року, Росія стала зупиняти судна в Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці, та заважати їм, додала Зеркаль.

Як повідомляв УНІАН, 14 вересня 2016 року Україна ініціювала спір з РФ щодо порушення нею Конвенції ООН з морського права.

У заяві МЗС наголошувалося, що офіційний Київ готовий довести в арбітражі, що Росія зухвало порушує суверенні права України користуватися гарантованими правами у своїх морських акваторіях та на континентальному шельфі у прилеглих до Криму морських зонах, в тому числі правом на природні ресурси континентального шельфу.

19 лютого 2018 року Україна надала в Міжнародний трибунал меморандум, що містить виклад всіх обставин, на які спирається позиція України, а також їхнє юридичне обґрунтування.

У травні 2018 року Росія подала до Міжнародного трибуналу свої заперечення щодо юрисдикції цієї інституції розглядати позов України проти РФ. З цієї причини у серпні арбітраж вирішив розділити процес на дві складові - юрисдикційну і по суті.

У МЗС вважають необґрунтованими заперечення РФ стосовно юрисдикції арбітражу розглядати позов про порушення Росією Конвенції з морського права.

Раніше у МЗС заявили, що трибунал ООН понад рік виноситиме рішення щодо юрисдикції розгляду позову України до РФ за порушення Конвенції з морського права.

10 червня в Гаазі розпочались слухання у справі щодо порушення Росією прав України як прибережної держави, які триватимуть до 14 червня.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter