Поки обіцянки президента США Дональда Трампа стосовно жорстких рішень щодо Росії у разі, якщо Кремль не піде на мирні перемовини з Україною, лишаються лише обіцянками, наступний крок в антиросійських санкціях зробив Європейський союз.
"ЄС щойно схвалив один з найсильніших пакетів санкцій проти Росії на сьогоднішній день. Ми продовжуємо скорочувати військовий бюджет Кремля", - повідомила 18 липня високий представник ЄС з питань закордонних справ та політики безпеки Кая Каллас.
Чи дійсно це так?
По-перше, можу відзначити зниження ціни на російську нафту. І доволі таки суттєве: вона складатиме 47,6 долара за барель. Тобто, це нижче за ту ціну, за якою російська нафта торгується зараз - на рівні 55-56 доларів за барель.
Враховуючи, що собівартість російської нафти на сьогодні коливається десь близько 46 доларів, то це суттєве зменшення нафтогазових доходів російського бюджету.
Беручи також до уваги, що європейці додали до "чорного списку" кораблів "тіньового флоту" РФ ще понад 100 суден, перевозити цю нафту ті самі Греція та Мальта (яка якийсь час не була налаштована на узгодження 18-го пакету антиросійських санкцій ЄС), зможуть лише у тому разі, якщо вона буде коштувати умовних 47 доларів за барель, але не більше.
І ще дуже важливий момент у цих енергетичних санкціях - це заборона на купівлю нафтопродуктів, які виготовляються з російської нафти. Фактично це обмежить чи повністю перекриє відповідні потоки з Індії та Туреччини (остання саме через цю норму суттєво зменшить закупівлі у росіян).
По-друге, варто відзначити, що важливий для Росії проєкт "Північних потоків" - першого та другого - закрито назавжди. Тобто Європа не буде купувати через ці потоки газ.
Отже, це фактично повністю вибиває ті можливі домовленості, які є між Сполученими Штатами і Росією.
Як вдалося при цьому подолати фактичне вето тієї самої Словаччини? Нагадаю, що її прем’єр Роберт Фіцо висловлював протест не щодо самого пакету, а щодо попереднього рішення Єврокомісії про відмову від купівлі російських енергоносіїв у наступних роках. Врешті, він домігся письмових гарантій від президентки ЄК Урсули фон дер Ляєн, що у разі якоїсь надзвичайної ситуації, Словаччина отримає кошти на підтримку, виділені з європейського бюджету.
Загалом же, як він сказав у своєму звернені, він блокував цей пакет шість разів. Але коли висловив позицію щодо подальшого блокування, йому вже прямо сказали, що не буде фінансування з ЄС.
Щоб не втратити ці кошти, він погодився на узгодження антиросійських санкцій.
По-третє, у цьому пакеті слід також відзначити блокування фінансування банківських установ. Це погіршить їх ліквідність.
Також варто нагадати, що в ЄС заявили про підготовку й наступного, 19-го пакету. Яким він буде? Ми зараз не можемо передбачити. Наприклад, існує широка можливість для зменшення закупівлі російського газу. Відмова від нього призведе до зменшення валютної виручки у російському бюджеті. Тому, радше за все, газ буде наступним.
І, думаю, що Європейський Союз буде посилювати вторинні санкції. У 18-му пакеті, зокрема, під санкції потрапили китайські банки. Це означає, що надалі може відбутись суттєве розширення обмежень проти третіх країн.