
З 1 липня Україна перейшла на європейський стандарт напруги в електромережі. Замість звичних 220 В стандартними тепер будуть 230 В.
Зміна цього стандарту не вплине на суми в платіжках українських споживачів. На цьому в коментарі "Українському Радіо" наголосив директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко. За його словами, для споживачів це "просто непомітна історія".
"Це ніяк не впливає на кількість споживання електроенергії, а отже, на ціни у платіжках також не впливає жодним чином", – сказав він.
До того ж, зміна напруги сама по собі жодним чином не впливає на якість постачання.
Різницю в стандарті напруги не помітять і ваші побутові прилади, додає Харченко. Експерт пояснив, що придбані протягом останніх 10-15 років прилади працюють у діапазоні від 210 до 240 вольт.
"Більшість сучасних пристроїв виготовляються так, щоб працювати у цьому діапазоні, тому що виробники уніфікують продукцію під стандарти різних країн, а до того ж напруга в мережі не завжди є абсолютно стабільною. Особливо, якщо мережа постраждала від ударів, як в Україні, або в мережах приєднано багато сонячних електростанцій, як у деяких європейських країнах. Напруга в мережах постійно змінюється, трохи "дихає"", – продовжив він.
При цьому фахівець зауважив, що українські мережі значно постраждали за час війни, яку веде Росія проти України.
"Вони ніколи не були спроєктовані з розрахунком, що їх будуть вимикати і вмикати, а це під час війни відбувається доволі часто. Пригадаймо безліч планових відключень через нестачу генерації. Це дуже погано впливає на мережі. І я не бачу перспектив, що ми зможемо все це швидко й кардинально полагодити", – пояснив Харченко.
Директор Центру дослідження енергетики прогнозує, що на те, щоб повністю полагодити мережі – в тому числі розподільчі – знадобиться ще 3-4 роки після завершення війни. Це означає, що стрибки напруги зберігатимуться.
"І тому чутлива або спеціальна апаратура абсолютно страждатиме від цього. Що можна тут порадити? Поставити стабілізатори. На вході у свою квартиру чи будинок поставити стабілізатор, і тоді це вирішує проблему небезпеки для побутових електроприладів", – додав Харченко.
Енергосистема України – інші новини
У червні 2025 року Україна збільшила експорт електроенергії. У порівнянні з попереднім місяцем показники зросли в 2,5 раза – до понад 237 тисяч МВт-год. Найбільше збільшився експорт до Угорщини.
Тим часом запаси природного газу в українських підземних сховищах 28 червня перевищили 8 млрд кубометрів. Цей показник на 19,6% менше за позначку аналогічного періоду 2024 року.