На сайті президента зареєстрована петиція із закликом підписати закон №4115-IX про перегляд ставок акцизного податку на тютюнові вироби.
За словами автора петиції Юрія Гайдая, підписання закону про підвищення акцизів не лише захистить здоров'я громадян, а й принесе мільярди гривень до бюджету, що критично важливо у час повномасштабної війни з агресором.
4 грудня 2024 року Верховна Рада України ухвалила закон № 4115-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби" (законопроєкт № 11090). 9 грудня ухвалений закон було направлено на підпис президенту України.
Закон, який мав набути чинності з 1 січня 2025 року, передбачає поступове підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби до досягнення у 2028 році мінімального рівня ставок, встановленого Євродирективою 2011/64/EU.
"В умовах повномасштабної екзистенційної війни нашої держави з Російською Федерацією, критично важливими також є податкові надходження до бюджету, які спрямовуються на забезпечення Сил Оборони. Акцизи на тютюн є одним із найменш обтяжливих для економіки джерел таких надходжень", - зазначає автор петиції.
За його розрахунками, кожного дня з 1 січня 2025 року бюджет недоотримує понад 25 млн грн надходжень від акцизів на тютюнові вироби, що відповідає втратам до 800 млн грн щомісяця.
Також впровадження закону наблизить акцизне оподаткування тютюнових виробів до норм законодавства Європейського Союзу, що є необхідною євроінтеграційною умовою.
Згідно зі статтею 94 Конституції України, Президент України зобов'язаний протягом п'ятнадцяти днів після отримання закону підписати його, взяти до виконання та офіційно оприлюднити або повернути закон до Верховної Ради України з вмотивованими та сформульованими пропозиціями для повторного розгляду.
За попередніми оцінками Мінфіну, описаними в проєкті Бюджетної декларації, набрання чинності цим законом дозволить збільшити надходження до держбюджету до 2028 року на 29 мільярдів гривень. При цьому всі власні доходи держбюджету наразі спрямовуються на фінансування Сил оборони, неодноразово наголошували у Мінфіні.
Законопроєкт про підвищення акцизів на тютюнові вироби в Україні підтримали провідні бізнес-асоціації, Єврокомісія та МВФ, місія якого щодо перегляду програми розширеного фінансування для України розпочнеться вже цього тижня.
Зокрема, у звіті МВФ зазначалося, що в доходах українського бюджету передбачено як пакет податкових заходів, так і законодавство щодо поступового приведення тютюнових акцизів у відповідність до директив ЄС. Головним пріоритетом є забезпечення того, щоб обидва закони були повністю введені в дію до початку 2025 року.