
Голова Держлікслужби Роман Ісаєнко разом зі своїм заступником Володимиром Короленком активно витісняє лабораторію Інституту ім. Марзєєва з ринку контролю якості ліків і лікарських засобів. Про це йде мова в журналістському розслідуванні Lenta.ua.
Ще 2014-го троє друзів Роман Ісаєнко, Володимир Короленко та Максим Володій заснували ГО "Київський клуб". Після призначення Ісаєнка головою Держлікслужби він дав посаду заступника своєму знайомому, а Володимиру Короленко допоміг стати директором Державного підприємства "Український фармацевтичний інститут якості", яке належить до сфери управління Держлікслужби.
Вся діяльність урядового органу управління, яким є Держлікслужба, підпорядкована приватним корисливим інтересам вищезгаданої трійці.
Завідувачка лабораторії Інституту ім. Марзєєва Наталя Останіна заявила, що лабораторія працює на ринку з контролю якості ліків понад 27 років, акредитована за міжнародними стандартами ІСО, зокрема у ВООЗ, веде наукову діяльність, оснащена сучасним обладнанням, а також має у своїй структурі віварій, що дає змогу гарантувати проведення точних досліджень відповідно до міжнародних стандартів.
Лабораторія, яка входить до структури державної установи НАМН України, у якій працюють понад 40 осіб, отримує фінансування лише на 15 співробітників, решту фінансують за госпдоговорами. Також останнім часом вона не отримувала замовлень на проведення таких досліджень.
Водночас, за словами Останіної, у серпні минулого року на ринку з'явилася абсолютно нова лабораторія, яка отримала повноваження буквально через два тижні з моменту появи.
Варто зазначити, що "прикриває" злочинні дії та бездіяльність голови Держлікслужби Романа Ісаєнка його близький друг – співробітник Служби безпеки України Валентин Оврамець, який представляється радником Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з питань охорони здоров’я, а насправді є радником міністра Кабінету міністрів Олега Немчінова. За сприяння вказаної особи всі заяви та перевірки щодо дій або бездіяльності голови Держлікслужби не мають подальшої реалізації.
Завідувачка державної лабораторії зазначила, що ситуація, яка склалася на ринку послуг лабораторного контролю якості лікарських засобів, може призвести до зникнення з ринку низки препаратів.
Аудит МОЗ України виявив можливий конфлікт інтересів у зв’язку з наявністю приватного інтересу співробітниці Держлікслужби Вережнікової О.І., пов’язаного з роботою її чоловіка на посаді завідувача приватної лабораторії ТОВ "Добробут Лікілаб".
Крім того, у звіті про результати аудиту ефективності планування та результативності контролю за повнотою нарахування і своєчасністю надходжень податку на додану вартість по операціях з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів і медичних виробів, затвердженого рішенням Рахункової палати України від 19.12.2023 № 30-2, було вказано про неефективність діяльності Держлікслужби у виконанні покладених на нею завдань (звіт доступний за посиланням: Звіт РП від 19.12.23 №30-2 (rp.gov.ua).
Така діяльність Держлікслужби щодо проведення візуального контролю та критеріїв виявлення невідповідностей, які в подальшому потребують лабораторного контролю ввезених лікарських засобів, є неефективною та призводить до затримок із доступом пацієнтів до лікарських засобів. Відсоток заборон за результатами таких лабораторних перевірок є незрівнянно малим та по факту є просто імітацією державного контролю якості, що призводить до кількамісячних затримок, збільшення бюрократії, логістичних, часових та фінансових витрат.