Створено тест для ранньої діагностики меланоми

10:12, 06 листопада 2013
Зарубіжні новини
1 0

За зразком крові

Вчені з університету Данді (Велика Британія) розробили унікальний тест для виявлення розвитку меланоми за зразком крові, повідомляє Медпортал. З цього аналізу можна буде визначити зміну рівня експресії гена TFP12 в ДНК , що дозволить діагностувати захворювання на ранній стадії, а в перспективі - розробити нові методи лікування. Результати дослідження були представлені 4 листопада на онкологічній конференції Національного онкологічного дослідного інституту ( NCRI ) у Ліверпулі.

Меланома - це злоякісна пухлина, яка розвивається з пігментних клітин шкіри (меланоцитів). Дане захворювання є одним з найбільш небезпечних злоякісних пухлин людини внаслідок частих рецидивів і здатності метастазувати практично в усі органи. Крім того, меланому важко виявити на початковій стадії розвитку, а при запущених стадіях захворювання десятирічна виживаність хворих становить не більше 20%.
На сьогодні для діагностики меланоми аналіз крові, як правило, не використовується, однак деякі тести проводяться перед лікуванням або під час нього для визначення в крові специфічного для меланоми пухлинного маркера білка S- 100 і лактатдегідрогенази (ЛДГ). Високий рівень ЛДГ при метастазуванні у віддалені органи нерідко служить ознакою стійкості пухлини до лікування. Також при необхідності проводять біопсію лімфатичних вузлів і аналіз зразка.
 Вивчивши ДНК пухлинних клітин, які циркулювали в кровотоці, вчені з`ясували , що ген TFP12 , зазвичай контролюючий ріст здорових клітин, виявився « вимкнений » у пацієнтів з меланомою через метилування певних ділянок їх ДНК. Результати дослідження вчених показали, що на ранніх стадіях розвитку пухлини рівень метилування ДНК був невисокий , тоді як на останніх стадіях захворювання відзначався набагато вищий відсоток модифікованих ділянок геному.
«Завдяки аналізу крові у нас тепер є простий і точний спосіб дізнатися про початок розвитку меланоми і визначити стадію захворювання", - зазначив доктор Тім Крук ( Tim Crook ) , онколог і провідний автор роботи.
Лікування меланоми найбільш ефективно на ранній стадії захворювання, тому рання діагностика пухлини, за його словами, істотно підвищить шанси пацієнтів перемогти хворобу.
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter