этот материал доступен на русском

G7 і Світовий банк закликали Україну повернути кримінальну відповідальність за незаконне збагачення

12:59, 04 березня 2019
Політика
1127 0
У заяві йдеться, що рішення КСУ є "значною поразкою у боротьбі з корупцією в Україні" / фото УНІАН

Країни «Великої сімки» (G7) і Світовий банк вважають рішення Конституційного суду України щодо скасування відповідальності за незаконне збагачення великою поразкою у боротьбі з корупцією в нашій країні.

Про це йдеться у спільній заяві країн G7 і Світового банку щодо рішення Конституційного суду про незаконне збагачення.

Читайте такожСкасування відповідальності за незаконне збагачення: Transparency International заявила, що Україна ризикує втратити безвіз із ЄС

«Нещодавнє скасування відповідальності за незаконне збагачення в Кримінальному кодексі - це поразка в боротьбі з корупцією в Україні. Це послабило вплив всієї антикорупційної архітектури, включаючи Вищий антикорупційний суд, який незабаром має бути створений і, як очікувалося, повинен був винести рішення у значній кількості справ про незаконне збагачення, а також вплинуло на здатність Національного антикорупційного бюро розслідувати корупцію у вищих ешелонах влади», - йдеться в заяві.

Відзначається, що поточні розслідування та кримінальне переслідування за незаконне збагачення давали надію на притягнення до відповідальності тих, хто скористався своїм службовим становищем для особистого збагачення.

«Незаконне збагачення - не новий злочин. Ще у 2010 році більш як 40 країн криміналізували незаконне збагачення, і з того часу багато інших юрисдикцій включили цей злочин у своє кримінальне законодавство. Суди в усьому світі визнали, що покарання за незаконне збагачення - це потужний інструмент у боротьбі з корупцією, який одночасно зберігає повагу до основних прав людини і конституційних принципів, таких, як презумпція невинуватості, гарантія проти примусу до самозвинувачення і правова визначеність», - йдеться у заяві.

G7 і Світовий банк закликали українську владу активізувати свої зусилля для забезпечення ефективності антикорупційних правових інструментів та інституцій, включаючи відновлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення відповідно до принципів ООН, ОЕСР і ЄСПЛ, а також знайти спосіб продовжити десятки розслідувань і кримінальних переслідувань, завершення яких було поставлено під загрозу.

Як повідомляв УНІАН, 26 лютого Конституційний суд ухвалив рішення, в якому визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення). У рішенні зазначається, що стаття 368-2 КК втрачає чинність з дня ухвалення судом цього рішення.

27 лютого в Національному антикорупційному бюро України заявили, що через рішення КСУ усі провадження стосовно корупціонерів будуть закриті.

28 лютого президент України Петро Порошенко заявив, що підписав і доручив зареєструвати у Верховній Раді як невідкладний законопроект про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. За його словами, в новому законопроекті стаття Кримінального кодексу про незаконне збагачення буде виписана так, що «комар носа не підточить».

1 березня в Національному агентстві з питань запобігання корупції заявили, що рішення Конституційного суду про неконституційність статті 368-2 Кримінального кодексу позбавляє можливості встановити ознаки незаконного збагачення у деклараціях за 2015-2018 роки.

Згідно із заявою міжнародної організації із боротьби з корупцією Transparency International, через рішення Конституційного суду про незаконне збагачення Україна може втратити безвізовий режим з Європейським Союзом.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter