24 українських моряків, яких російські силовики захопили в листопаді 2018 року біля Керченської протоки, можна вважати військовополоненими. Про це йдеться в опублікованій Управлінням верховного комісара ООН із прав людини (УВКПЛ) доповіді про ситуацію в Україні за 16 листопада 2018 року - 15 лютого 2019 року.
Читайте такожЗвільнення українських політв'язнів: Денісова попросила ЄС продовжити тиск на Росію
"Членів екіпажів українських суден, затриманих 25 листопада 2018 року владою Російської Федерації в Керченській протоці, можна вважати військовополоненими і такими, що перебувають під захистом відповідно до Третьої Женевської конвенції", - ідеться в доповіді.
В управлінні також зазначили, що Росія, яка окупувала Крим, досі не надала УВКПЛ доступу на півострів відповідно до резолюцій Генеральної Асамблеї ООН, зокрема щодо територіальної цілісності України.
"УВКПЛ і надалі здійснює спостереження за ситуацією з правами людини на півострові з материкової частини України. Російська Федерація, усупереч міжнародному гуманітарному праву, яке використовують щодо держави-окупанта, продовжує застосовувати свої закони, результатом чого є тяжкі порушення прав людини, які непропорційно сильно впливають на кримських татар", - зазначили представники ООН.
Як повідомляв УНІАН, вранці 25 листопада 2018 року Росія заблокувала прохід до Керченської протоки буксиру «Яни Капу» і катерам «Бердянськ» і «Нікополь», які здійснювали плановий перехід з Одеси до Маріуполя. При виході з Керченської протоки російські кораблі відкрили вогонь на ураження по українських кораблях, які вже поверталися до Одеси, так і не отримавши інформацію про можливість проходження через протоку.
Окупанти захопили в полон 24 українських військовослужбовців. Троє з них дістали поранення. Українців звинуватили в незаконному перетині кордону РФ (ч. 3 ст. 322 КК Росії, покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести років). Всіх полонених було заарештовано так званим «судом» в Криму, після чого їх відправили до московських СІЗО «Лефортово» і «Матроська тиша».
26 січня трьох поранених українських моряків перевели з «Матроської тиші» до «Лефортово». У січні Лефортовський райсуд Москви продовжив терміни арештів захопленим українським військовим до кінця квітня.