Трибунал ООН сьогодні розглядає справу схоплених РФ українських моряків / Фото УНІАН

Заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль, яка представляє позицію України в Міжнародному трибуналі ООН з морського права, закликала зобов’язати Росію звільнити українських військовополонених моряків і судна.

Читайте також"Україна тільки виграє": в МЗС прокоментували відмову РФ брати участь у Трибуналі ООН щодо моряків

Про це Зеркаль заявила у Гамбурзі під час усних слухань у справі щодо імунітетів трьох українських військових кораблів та 24 членів їхніх екіпажів, незаконно захоплених РФ 25 листопада 2018 року.

Відео дня

Вона зазначила, що спір між Україною і Російською Федерацією стосується незаконного захоплення та затримання з боку РФ українських військових кораблів «Бердянськ» та «Нікополь», буксира «Яни Капу», а також 24 членів їхніх екіпажів.

"У результаті цього захоплення і затримання Росія порушила основний принцип імунітету військових кораблів, гарантований Конвенцією ООН з морського права", - наголосила Зеркаль.

За її словами, Україна ініціювала арбітражне провадження відповідно до додатку VII зазначеної конвенції задля отримання правового захисту від цих порушень.

"Сьогодні ми стоїмо перед Трибуналом з проханням використати ваше право відповідно до частини 5 статті 290 конвенції та застосувати тимчасові заходи з огляду на невідкладний характер ситуації", - підкреслила Зеркаль.

"Ці військовослужбовці переслідуються за вчинення кримінального правопорушення – незаконного перетину державного кордону Російської Федерації, щодо них проводяться заходи досудового розслідування. Їх затримання двічі було продовжено російськими судами. Вдруге це було лише три тижні тому, через два дні після того, як Україна подала на розгляд цього Трибуналу свій запит про застосування тимчасових заходів. Це лише додатковий приклад послідовної неповаги Росії до міжнародного права", - наголосила заступник міністра.

Зеркаль повідомила, що Росія проігнорувала запити України задля вирішення спору дипломатичними засобами.

"Поведінка Росії є грубим порушенням Конвенції та міжнародного звичаєвого права. Хочу наголосити, Крим є невід’ємною частиною України, а води, в яких були затримані судна, є територіальними водами України або виключною економічною зоною України. Дії Росії в будь-якому випадку порушували б Конвенцію, навіть якщо б Росія затримала українські військові кораблі в своїх територіальних водах або виключній морській економічній зоні. Імунітет військових кораблів є основоположним імунітетом суверена у міжнародній системі. Військові кораблі та їх персонал не можуть бути заарештовані правоохоронними органами іноземних держав та піддані юрисдикції іноземних судів", - нагадала дипломат.

Вона підкреслила, що кожен додатковий день утримання Росією моряків, кожна нова слідча дія чи допит стосовно них, будь-яке судове засідання "лише загострюють спір між сторонами".

"Цей Трибунал раніше відзначив, що військовий корабель - це вираження суверенітету його держави. І він визнав, що кожен день затримання військового корабля призводить до матеріальної і непоправної шкоди правовим та практичним інтересам держави прапора", - сказала Зеркаль.

"Щодо членів екіпажів, цей Трибунал неодноразово наголошував, що «принципи гуманності повинні застосовуватися в морському праві, як вони застосовуються в інших галузях міжнародного права». Такі принципи вимагають негайного припинення відділення двадцяти чотирьох членів екіпажів військових кораблів України від їхніх сімей та їхніх домівок", - додала заступник міністра.

Також вона заявила, що "шкода, завдана Україні, її військово-морським суднам та членам їхніх екіпажів, є серйозною та зростає з кожним днем". За її словами, ситуація є "надзвичайно невідкладною".

"Тому сьогодні Україна просить Трибунал застосувати тимчасові заходи, які вимагають, щоб Росія негайно звільнила військово-морські кораблі України та членів їхніх екіпажів та повернула їх до України", - підсумувала Зеркаль.

Як повідомляв УНІАН, 16 квітня Україна звернулася до Міжнародного трибуналу ООН з морського права з метою звільнення захоплених російськими силовиками у листопаді 2018 року 24 українських моряків і трьох суден.

У позові наголошується, що захоплення й утримання суден та членів їхніх екіпажів грубо порушує Конвенцію ООН з морського права. Також у позові висловлюється вимога негайно повернути українських моряків на батьківщину.

23 квітня у Гаазі відбулись консультації щодо позову, на яких представники РФ кардинально змінили тон розмови про захоплених моряків і військові кораблі. «Росіяни перейшли від хамства та брутальної зневаги до цивілізованої мови, притаманної дипломатії», - зауважили в МЗС України.