СБ розповіла про успіхи у розслідуванні знищення "Боїнга" MH17 / фото УНІАН

Служба безпеки України встановила більше 150 осіб, що брали участь у транспортуванні зенітно-ракетного комплексу «БУК» з Росії на Донбас, яким у липні 2014 року було збито літак Малайзійських авіаліній рейсу MH17.

Про це УНІАН повідомили у прес-службі СБУ.

Читайте такожП'ята річниця трагедії MH17: ЄС звернувся з заявою до Росії

Відео дня

Зокрема, за п'ять років слідства СБУ передала до міжнародної Спільної слідчої групи, до якої входять представники України, Нідерландів, Бельгії та Австралії, величезний масив доказових матеріалів, які «дозволяють відтворити обставини скоєння злочину та встановити осіб причетних до цього терористичного акту».

При цьому сказано, що на даний час слідством встановлено «точний час та маршрут, за яким самохідна вогнева установка (СВУ) зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) «БУК» була незаконно переміщена з території Російської Федерації до України», «час здійснення запуску зенітно-керованої ракети по пасажирському літаку «Боїнг 777-200 9M-MRD» та місце старту даної ракети», «час та маршрут, за яким СВУ ЗРК «БУК» була вивезена до Російської Федерації», та «більше 150 осіб, причетних до транспортування самохідної установки БУК-м з території Росії до тимчасово окупованої території Луганської та Донецької областей та назад до РФ, її охорони та виводу на бойові позиції для здійснення збиття літака».

Також сказано, що наразі матеріали кримінального провадження щодо вказаних підозрюваних осіб відповідно до вимог діючого кримінально-процесуального законодавства передаються компетентному органу Королівства Нідерландів для здійснення їх подальшого кримінального переслідування.

Довідка УНІАН. Літак авіакомпанії Malaysia Airlines, який виконував рейс MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур, було збито 17 липня 2014 року над окупованою Росією територією Донецької області. Загинули всі 298 осіб, які перебували на борту. Більшість загиблих (196 осіб) - громадяни Нідерландів.

24 травня 2018 року Спільна слідча група, до складу якої входять представники Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів й України, надала додаткові докази ключової ролі Росії в катастрофі рейсу MH17. Група дійшла висновку, що зенітний ракетний комплекс «Бук», пострілом з якого було збито літак, належав 53-й зенітно-ракетній бригаді збройних сил РФ, яка дислокується в Курську.

19 червня 2019 року міжнародна Спільна слідча група заявила, що першими чотирма підозрюваними в трагедії рейсу МН17 є російський терорист Ігор Гіркін (Стрєлков), який влітку 2014 року був так званим «міністром оборони ДНР», російський генерал Сергій Дубинський (позивний «Похмурий»), який керував «розвідкою ДНР», Олег Пулатов (позивний «Гюрза»), який у 2014 році був «головою 2-го відділу ГРУ ДНР», а також Леонід Харченко (позивний «Крот»), який був ватажком «розвідувального батальйону» бойовиків.

Суд над підозрюваними у збитті малайзійського «Боїнга» розпочнеться 9 березня 2020 року. Їх буде притягнуто до відповідальності за збиття літака і за спричинення смерті пасажирів згідно зі 162 статтею Кримінального кодексу Нідерландів.

«Коли буде прийматися рішення, як саме притягати до відповідальності цих чотирьох осіб, ми візьмемо до уваги військовий конфлікт, який відбувався там. Є версія, що хотіли збити військовий літак, а не пасажирський. Навіть, якщо план був такий, ми все одного будемо їх переслідувати за збиття МН17. Те, що вони прагнули здійснити, і що вони здійснили насправді, буде визначено судом», - сказав генеральний прокурор Нідерландів Фред Вестербеке.