Зеленський заявив, що не допустить «контрреволюції» / фото president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Конституційний суд погрожує «цинічно демонтувати» реформи у сфері землі, банківської справи та Вищий антикорупційний суд.

Про це він написав у колонці для американського видання Financial Times.

Читайте такожЗеленський: ми починаємо розслідування проти людей, які хочуть знищити антикорупційні органи

Відео дня

«Особливе занепокоєння викликає той факт, що існує низка інших подань від проросійських депутатів та тих, кого підтримують олігархи, що перебувають на розгляді в Конституційному суді, і які покликані скасувати наші останні найважливіші реформи в таких сферах, як земля, банківська справа та антикорупційний суд», - заявив він.

Зеленський заявив, що пишається тим, що українській владі вдалося реалізувати ці життєво важливі для країни реформи, але «зараз Конституційний суд погрожує цинічно демонтувати їх».

«Лідери цієї кампанії добре відомі: це коаліція довірених осіб Росії та деяких видатних українських олігархів, які відчувають загрозу від діяльності наших антикорупційних установ. Вони виступають проти інтеграції з ЄС та НАТО, співпраці України з МВФ та суспільства, заснованого на правилах, яке принесло б користь 99%, а не лише 1%», - додав він.

Зеленський запевнив, що він як президент України ніколи не дозволить цим «темним силам» досягти успіху у своїх спробах «контрреволюції».

Він додав, що пріоритет українського народу як ніколи зрозумілий: мова йде про припинення корупції та зміцнення верховенства права.

Конституційний суд проти антикорупційної реформи

  • 16 вересня Конституційний суд України визнав неконституційними окремі положення закону про НАБУ. Зокрема, визнано такими, що не відповідають Основному закону положення щодо наділення президента України повноваженнями утворювати НАБУ, призначати на посаду та звільняти з посади його директора, визначати трьох осіб до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора бюро, визначати одного члена комісії зовнішнього контролю для проведення незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності НАБУ, його операційної та інституційної незалежності та затверджувати положення про Раду громадського контролю і про порядок її формування.
  • 28 липня КСУ визнав неконституційним указ президента України від 16 квітня 2015 року про призначення Артема Ситника директором НАБУ. На переконання авторів подання - 51 народного депутата, тодішній глава держави Петро Порошенко вийшов за межі своїх конституційних повноважень і порушив заборону на узурпацію державної влади. Також, стверджували депутати, указ суперечить положенням Конституції, де міститься вичерпний перелік повноважень президента України.
  • 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення у справі за поданням 47 народних депутатів України, скасувавши статтю 366-1 Кримінального кодексу, якою передбачається відповідальність за недостовірне декларування.
  • 28 жовтня через рішення КСУ Національне агентство з питань запобігання корупції закрило доступ до Єдиного державного реєстру декларацій.
  • У НАБУ заявили, що через рішення КС всі справи про недостовірне декларування закриють, а викриті на зловживаннях посадовці уникнуть відповідальності.
  • Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради проект закону, яким пропонує припинити повноваження усього складу Конституційного суду. У законопроекті йдеться, зокрема, що рішення КС від 27 жовтня є "нікчемним (таким, що не створює правових наслідків) як таке, що прийнято суддями Конституційного суду України в умовах реального конфлікту інтересів".
  • Зеленський пропонує припинити повноваження суддів КСУ з дня набрання чинності законом, а суб'єктам призначення суддів пропонує невідкладно розпочати процедуру конкурсного відбору нового складу суду.