Росія блокує роботу українських портів / фото t.me/V_Zelenskiy_official

Росія влаштувала блокаду морської торгівлі України і тепер шантажує увесь світ, вимагаючи нових поступок для функціонування зернової угоди. Тому світова спільнота має об’єднатися і покінчити з блокадою. Про це пише американський дипломат, постійний представник США в НАТО Курт Волкер у своїй колонці для Центру аналізу європейської політики (СЕРА). Він також перерахував кроки, які необхідно зробити для звільнення моря від російської блокади, і закликав вирішити питання з розблокуванням вже 21-22 червня. 

"Чорноморська блокада Росією морської торгівлі з Україною прирівнюється до піратства або, принаймні, до його загрози. Реакція міжнародної спільноти була жахливою: прийнявши приховані погрози Росії потопити торговельні судна під іноземним прапором у міжнародних водах, ми дозволили Кремлю успішно шантажувати світ", - наголошує Волкер. 

Він закликав Сполучені Штати, Великобританію, Нідерланди, G7, Європейський Союз і всіх союзників по НАТО вимагати, щоб Росія негайно відмовилася від своїх загроз нормальному комерційному судноплавству в міжнародних водах Чорного моря, і розблокувала українські порти для роботи.

Відео дня

"Ця політика має бути підкріплена низкою практичних дипломатичних, економічних та гуманітарних кроків. Західні союзники та Україна повинні почати прямий діалог з Туреччиною для забезпечення свободи судноплавства, та почати спільні роботи з розмінування вод. У рамках Конференції з відновлення України уряди повинні запровадити програми страхування від воєнних ризиків для судноплавних компаній, які ведуть пряму торгівлю з Україною. Страхування має покривати як судна, так і вантаж. Незважаючи на те, що найбільші світові компанії все ще можуть відмовитися від участі, багато менших судноплавних компаній, які вже працюють у зерновому коридорі, хотіли б розширити свою торгівлю за умови, що вони повністю застраховані", - зауважив Волкер. 

Також він закликав країни НАТО брати участь в операціях, які не створюють загрози свободі судноплавства в міжнародних водах Чорного моря, щоб підтримувати принцип безперешкодного транзиту. Також країни НАТО повинні попередити Росію, що будь-які атаки на комерційне судно в міжнародних водах Чорного моря вважатимуться актом піратства, і будуть мати пряму військову відповідь, передбачену міжнародним правом. 

"Оскільки країни готуються зібратися в Лондоні 21-22 червня на конференцію з відновлення України, жоден крок не матиме більшого негайного впливу на економіку України, ніж відкриття Одеського порту для звичайного комерційного судноплавства, включно з контейнерними. Час має вирішальне значення, оскільки український урожай дасть ще щонайменше 60 мільйонів тонн зерна, яке має безперешкодно надходити на світові ринки", - резюмував Волкер. 

Як відомо, раніше Європейська Бізнес Асоціація, Американська торгова палата в Україні та Асоціація "Український клуб аграрного бізнесу" звернулися до Організації об'єднаних націй (ООН) та Туреччини із закликом забезпечити вільне судноплавство у Чорноморському регіоні. У разі, якщо РФ не погодиться, її кораблі повинні підлягати таким самим перевіркам, як і українські – вони можуть перевозити військові вантажі.