Зеленський розповів про заходи щодо захисту антикорупційних органів / фото Офіс президента

В Україні розпочалось розслідування проти людей, які незаконно діяли в інтересах фінансових груп та іноземних держав, щоб знищити антикорупційні органи.

Про це написав президент України Володимир Зеленський у колонці для американського видання Financial Times.

Читайте такожЗеленський: демарш КСУ – це змова олігархів проти президента і України

Відео дня

«Щоб захистити та зміцнити нашу антикорупційну інфраструктуру, я вирішив вжити низку надзвичайних заходів. Рада національної безпеки і оборони, яку я очолюю, вжила заходів для відновлення електронних декларацій», - заявив він.

Президент відзначив, що він також подав до парламенту законопроект, спрямований на відновлення антикорупційних інституцій, і попросив українських державних службовців продовжувати свою антикорупційну діяльність, незважаючи ні на що.

Крім того, Зеленський нагадав, що попросив парламент звільнити весь склад Конституційного суду, який «втратив довіру та авторитет».

«Це суд кенгуру, і його керівник перебуває під слідством за те, що він придбав у 2018 році нерухомість в окупованому Росією Криму, в повне порушення українського законодавства, і не повідомив про це у своїй е-декларації», - додав він.

Також президент зауважив, що «кілька суддів цього суду також вивчає НАЗК за те, що вони не повністю розкрили свої активи згідно з тим самим законодавством, яке вони щойно визнали незаконним - це надзвичайний і неприйнятний конфлікт інтересів. Не дивно, що навіть до цієї кризи лише 2,2% українського населення повністю довіряли Конституційному суду. Ці судді повинні бути замінені незалежними, шанованими юристами».

«Ми також починаємо розслідування проти людей, які діяли незаконно в особистих інтересах відомих впливових фінансових груп та іноземних держав, щоб знищити наші антикорупційні органи», - наголосив він.

Зеленський зауважив, що він попросив уряд розпочати консультації та розробити широку та амбіційну програму судової реформи, яка включатиме очищення судів.

«У ці складні часи я закликаю всі українські прореформаторські політичні сили та громадянське суспільство об’єднатися та співпрацювати у цій боротьбі за душу та майбутнє нашої нації. Я також закликаю наших міжнародних партнерів та союзників продовжувати підтримувати нас і доводити неправоту тих, хто намагається виступити проти нашої співпраці та зірвати її», - резюмував глава держави.

Конституційний суд проти антикорупційної реформи

  • 16 вересня Конституційний суд України визнав неконституційними окремі положення закону про НАБУ. Зокрема, визнано такими, що не відповідають Основному закону положення щодо наділення президента України повноваженнями утворювати НАБУ, призначати на посаду та звільняти з посади його директора, визначати трьох осіб до складу комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора бюро, визначати одного члена комісії зовнішнього контролю для проведення незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності НАБУ, його операційної та інституційної незалежності та затверджувати положення про Раду громадського контролю і про порядок її формування.
  • 28 липня КСУ визнав неконституційним указ президента України від 16 квітня 2015 року про призначення Артема Ситника директором НАБУ. На переконання авторів подання - 51 народного депутата, тодішній глава держави Петро Порошенко вийшов за межі своїх конституційних повноважень і порушив заборону на узурпацію державної влади. Також, стверджували депутати, указ суперечить положенням Конституції, де міститься вичерпний перелік повноважень президента України.
  • 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення у справі за поданням 47 народних депутатів України, скасувавши статтю 366-1 Кримінального кодексу, якою передбачається відповідальність за недостовірне декларування.
  • 28 жовтня через рішення КСУ Національне агентство з питань запобігання корупції закрило доступ до Єдиного державного реєстру декларацій.
  • У НАБУ заявили, що через рішення КС всі справи про недостовірне декларування закриють, а викриті на зловживаннях посадовці уникнуть відповідальності.
  • Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради проект закону, яким пропонує припинити повноваження усього складу Конституційного суду. У законопроекті йдеться, зокрема, що рішення КС від 27 жовтня є "нікчемним (таким, що не створює правових наслідків) як таке, що прийнято суддями Конституційного суду України в умовах реального конфлікту інтересів".
  • Зеленський пропонує припинити повноваження суддів КСУ з дня набрання чинності законом, а суб'єктам призначення суддів пропонує невідкладно розпочати процедуру конкурсного відбору нового складу суду.