этот материал доступен на русском

Коли мозок «плавиться»: Вчені пояснили, чому люди позіхають

17:57, 12 червня 2019
Наука та IT
1808 0
Вчені помітили зв'язок між бажанням позіхати й температурою мозку / Flickr/pschmidt5

Вчені, які змусили людей не позіхати, дійшли висновку, що рефлекс допомагає організму охолодити мозок. В дослідженні взяли участь 92 студенти факультету біології, які змінювали температуру свого мозку в спеціальній лабораторії. Команда хотіла перевірити гіпотезу про те, що позіхання виникає тоді, коли людський череп нагрівається до певної температури.

Читайте такожВчені виявили в мозку людей "зону покемонів"

Як пише Newsweek, припущення передбачало, що рефлекс прибирає теплу кров і заміняє її більш прохолодною. Температура мозку може змінюватися від низки причин, таких як стрес, пошкодження кори головного мозку і закономірності в циклі сну. Учасників просили помістити холодний (4 градуси за Цельсієм), теплий (46 градусів) і кімнатної температури (22 градуси за Цельсієм) компреси на сонну артерію. Адже через неї кров припливає до мозку, шиї й лиця. Вони тримали компрес п’ять хвилин, після чого вчені використовували томограф, щоб перевірити, чи температура мозку змінилася. Видання зауважує, що не можливо точно виміряти температуру мозку без процедури втручання.

Читайте такожВчені виростили міні-мозок, здатний керувати м’язами

Після цього учасники дивилися відео тривалістю 63 секунди, на якому дев’ять різних людей позіхали. Переглянувши ролик, вони заповнювали анкету, в якій відповідали на питання про бажання позіхнути до, під час чи після відео. Оскільки позіхання «заразне», вчені вважали, що це допоможе перевірити, чи температура крові в голові якось вливає на рефлекс.

Як і очікувалося, дослідники виявили, що прохолодніша кров була відповідальна за зменшення бажання позіхати. 62 учасники відчули бажання зробити це, поки дивилися відео. Група тих, хто охолоджував свою кров, значно рідше позіхали, ніж ті, хто тримав теплий чи кімнатної температури компрес.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter