В атмосфері Марса вперше помічено дивне зелене світіння / фото esa.int

Астрономи з Льєжського університету в Бельгії виявили в атмосфері Марса зелене світіння з допомогою апарату TGO, запущеного в рамках російсько-європейської місії ExoMars.

Це перший раз, коли таке світіння було помічено десь крім Землі. Про відкриття вони розповіли в статті в журналі Nature Astronomy.

Читайте такожХаббл зробив знімок ультраяскравої галактики (фото)

Відео дня

На Землі зеленувате світіння — північне сяйво — з'являється, коли сонячне світло вивільняє атоми кисню з вуглекислого газу. Ще 40 років тому вчені припустили, що таке світіння може існувати і на Марсі, але досі цього не було доказів. Спектрометри TGO дозволили його зареєструвати. Аналіз результатів сканування атмосфери Марса в квітні-грудні 2019 року на висоті 20-400 км показав, що в атмосфері дійсно було світіння, обумовлене викидами кисню.

Найбільш сильним був викид на висоті близько 80 км. Інтенсивність варіювалася в залежності від зміни відстані між Марсом і Сонцем.

Подальше вивчення сяйва дозволить дізнатися більше про склад і динаміку атмосфери Марса. Це важливо для майбутніх місій — так, щільність атмосфери впливає на опір, який долають парашути апаратів, що спускаються.