
Коли йдеться про масові вимирання, то, найімовірніше, згадується межа крейдяного і палеогенового періодів, яка характеризується вимиранням динозаврів унаслідок падіння величезного астероїда на Землю. Проте близько 445 мільйонів років тому наша планета зіткнулася з не менш руйнівною подією, яка знищила близько 85% усіх живих істот, пише IFLScience.
Який вигляд мала Земля під час ордовицького періоду
Зазначається, що ордовицько-силурійське вимирання стало одним із найбільш руйнівних, які коли-небудь переживала Земля. Це сталося ще до падіння і зльоту динозаврів, а також до розвитку рептилій.
"В ордовицькому періоді світ був дуже, дуже іншим. Клімат був зовсім іншим - це був дуже теплий період, а рівень вуглекислого газу був дуже високим", - розповів журналістам керівник досліджень у відділі наук про Землю Музею природної історії Великої Британії Річард Твітчетт.
У виданні зазначили, що в той період не було жодної знайомої нам тварини. Ба більше, тоді на Землі не було ні дерев, ні квітів.
"Якщо Земля і була зеленою, то, в кращому разі, від водоростей - у нас немає жодних доказів того, що тут було хоч щось схоже на рослинне співтовариство", - додав Твітчетт.
Науковець поділився, що в ордовицькому періоді майже все життя перебувало в океані. Там проживала величезна кількість дивних і дивовижних істот, які змінювалися з небаченою раніше швидкістю.
Саме тоді з'явилися предки сучасних морських зірок, коралів і морських їжаків, розповіли у виданні.
Кінець ордовицької ери
Для ордовицької ери кінець був ступінчастим і заплутаним. Твітчетт зазначив, що тоді не було падінь величезних астероїдів або вивержень вулканів. Замість цього відбулася низка руйнівних подій.
Учений поділився, що спершу температура Землі різко зменшилася, а потім - відбулося суттєве потепління. Щойно планета оговталася від похолодання, усе знову почало нагріватися. Цього разу видам, які пережили кригу, довелося не тільки боротися зі спекою, а й задихатися.
Досі вчені не можуть дійти згоди, чому саме це сталося. Згідно з однією з популярних теорій, у цьому провина водоростей, які витягали кисень із води під час цвітіння. Також не виключається, що це було результатом посиленого вулканізму, коли лава вивергала в океани мінерали, спраглі кисню, додали у виданні.
У будь-якому разі, кінцевий результат виявився неймовірно руйнівним - глобальне вимирання торкнулося близько 60% родів і майже 85% видів. За рівнем чистої смертності ця подія стоїть майже осібно в підручниках історії. Її перевершує тільки масове вимирання кінця пермського періоду, яке відбулося приблизно 200 мільйонів років потому.
Чому морське життя стало одноманітним після наймасовішого вимирання
Раніше вчені зі Стенфорда розповіли, чому морське життя стало одноманітним після масового пермського вимирання. Дослідники довгі роки не могли зрозуміти, чому це сталося.
Учені зазначили, що епоха, спричинена масовим пермським вимиранням, тривала мільйони років. Від тропіків до полярних областей морське життя стало дивно однорідним.
Дослідники поділилися, що до масового вимирання морські спільноти були дуже різноманітні. Після цього вони стали шокуюче однорідними. За їхніми словами, така тенденція була пов'язана не зі зникненням хижаків, а з тим, що відбулися глобальні зміни навколишнього середовища. Одні види змогли вижити і поширитися, а інші - вимерли.