
Крокодилів часто називають живими викопними, оскільки вони мешкали в болотах і річках протягом мільйонів років. Ба більше, їхні предки змогли пережити два масових вимирання, пише Interesting Engineering.
Вчені з Університету Центральної Оклахоми та Університету Юти змогли знайти "ключ" до довгострокового еволюційного успіху предків крокодилів. У своєму дослідженні вони розповіли, що секрет полягає у винятковій адаптивності в харчуванні та до середовища проживання цих рептилій.
"Багато груп, тісно пов'язаних із крокодилами, були різноманітнішими, численнішими та мали іншу екологію, але всі вони зникли, за винятком цих кількох крокодилів-генералістів, що живуть сьогодні", - поділився провідний автор і доцент Університету Центральної Оклахоми Кіган Мелстром.
Учені пояснили, що крокодили, алігатори та гавіали, які відомі в наш час, є тими, хто вижив, представниками величезного 230-мільйонного роду, званого крокодиломорфами. Загалом на Землі відбувалося п'ять масових вимирань, два з яких пережили крокодиломорфи.
Першим стало вимирання наприкінці тріасового періоду, яке відбулося близько 201,4 мільйона років тому. Також крокодиломорфи пережили вимирання наприкінці крейдяного періоду, яке сталося близько 66 мільйонів років тому.
У своєму дослідженні вчені реконструювали дієтичну екологію крокодиломорфів. Вони визначили риси, що дали змогу деяким із них вижити і процвітати під час двох великих масових вимирань.
Зазначається, що предки сучасних крокодилів часто були екологічними "генералістами". Вони могли легко пристосуватися до різних середовищ існування. Така пристосованість дала їм змогу пережити бурі кінця тріасового вимирання, коли зникло багато інших домінуючих наземних рептилій.
Учені наголосили, що під час масових вимирань, імовірно, загинули й гіперкарноїдні крокодиломорфи, але наземним універсалам вдалося вижити. На думку дослідників, причина в їхній здатності харчуватися практично всім.
"Водні гіперкарнівори, наземні універсали, наземні гіперкарнівори, наземні травоїдні - крокодиломорфи виконували величезну кількість екологічних ролей протягом усього часу існування динозаврів", - пояснив Мелстром.
Під час дослідження вчені вивчили черепи 99 вимерлих видів крокодиломорфів і 20 нині живих видів крокодилів. Команда дослідників дійшла висновку, що гнучкість раціону може мати вирішальне значення для виживання.
"Коли ми бачимо живих крокодилів і алігаторів, замість того щоб думати про лютих звірів або дорогі сумочки, я сподіваюся, що люди оцінять їхні дивовижні 200 з гаком мільйонів років еволюції і те, як вони пережили стільки бурхливих подій в історії Землі", - сказав співробітник Музею природної історії штату Юта Ренді Ірміс.
Інші дослідження
Раніше вчені заявили, що в майбутньому океани Землі можуть стати фіолетовими. Нове дослідження свідчить про те, що наступний колір океанів, який варто розглядати, може бути фіолетовим, проте все ж він може бути і зеленим.
Крім того, вчені знайшли на Мадагаскарі рештки "жаби з пекла", яка полювала на динозаврів. Багатотонні мастодонти були їй не до снаги, а от їхні дитинчата - цілком.