
Військовозобов’язані часто думають, що наявність хвороби автоматично впливає на ступінь придатності до військової служби. Про це розповів адвокат Олег Леонтьєв в етері Українського Радіо.
За його словами, наявність хвороби не впливає автоматично на придатність до служби, крім деяких хвороб, але цей перелік дуже невеликий.
"Якщо людина ходить зі скаргами до лікарів, отримує консультативні висновки, але не лікується, то в парадигмі роботи ВЛК це не впливає на результат. Коли людині докучає хвороба, то вона повинна лікуватися, проходити амбулаторне чи стаціонарне лікування. Тобто особа має робити речі, які демонструють, що вона справді хворіє, і ця хвороба заважає нормально функціонувати організму. Логіка має бути така: якщо хворий - лікуйся. А вже за результатами цього лікування - чи вилікувався, чи стабілізувався стан - лікарі ВЛК ухвалюють рішення", - сказав він.
Адвокат стверджує, що лікарі ВЛК зобов’язані брати до уваги висновки приватних фахівців.
"Якщо державний лікар сказав одне, а приватний - інше, то це не означає, що треба довіряти лише державному лікареві, а приватного відкидати. Якщо є різні висновки, то лікарі проводять консиліум і призначають додаткові стаціонарні обстеження, за потреби. Отже, людина має право звертатися до лікаря за своїм вибором і не мусить відповідати за те, що лікар не вніс дані в електронну систему охорони здоров’я. Але якщо він записав це в медичну книжку, то людина має право вимагати, щоб записи в медичній книжці були взяті до уваги лікарями ВЛК", - пояснив Леонтьєв.
Юрист констатував, що апріорі немає ніякої прискореної ВЛК:
"Як не прикро, але це є лукавство. Тому що апріорі немає прискореної ВЛК, а є визначений порядок військово-лікарської комісії. Людина певного віку вважається військовозобов’язаною тоді, коли вона визнана придатною до військової служби. Придатність визначається проведенням медичного огляду ВЛК. Все. Якщо там влаштували прискорений варіант огляду, то вони погано зробили для цієї людини, адже формально написали, що людина придатна до служби і належить до категорії військовозобов’язаних".
За його словами, чинний висновок ВЛК діє протягом року в час дії особливого періоду військового стану.
"Йдеться про долю і здоров’я людини, про те, як вона у складі підрозділу буде виконувати бойове завдання. Наприклад, необстежений військовослужбовець перебуває на бойовій позиції та виконує бойовий наказ, і в той момент із ним щось стається через стан здоров’я. Побратими поруч із ним розраховують, що він живий-здоровий, виконує свої обов’язки та їх прикриє, а він не може цього зробити, бо лежить непритомний. Кому від цього користь?" - додав адвокат.
Проходження ВЛК в Україні
Кабінет Міністрів прибрав одну з вимог для проходження військово-лікарських комісій. Як зазначили в Міноборони, раніше електронні направлення генерувалися в застосунку "Резерв+", а потім накладався електронний підпис керівника ТЦК. У результаті ухвалених змін користувачі невдовзі матимуть можливість не очікувати накладення електронного підпису керівником ТЦК, якщо виявили бажання пройти ВЛК.