Суд спростував звинувачення в недекларуванні елітних авто щодо екснардепа, – НАЗК

Голосіївський районний суд міста Києва визнав безпідставними звинувачення щодо недекларування народним депутатом VIII скликання Олександром Грановським автомобілів класу "люкс", елітної нерухомості та грошових коштів у розмірі 700 тисяч доларів.

Судова ухвала була винесена 6 червня 2025 року у справі №752/13292/25, провадження №1-кс/752/4797/25.

Скаргу до суду подав адвокат Андрій Вовк в інтересах заявника. У заяві йшлося про ймовірні факти кримінального правопорушення з боку Грановського, які заявник нібито виявив з журналістських розслідувань. Серед доказів було надано посилання на публікації проєкту "Схеми", Радіо Свобода, УНІАН , "24 канал", "Чесно", а також на блог колишнього депутата Єгора Фірсова. Ці матеріали стверджували, що Грановський користувався незадекларованими авто, проживав у нерухомості, яка не відображалася в його деклараціях, та приховав 700 тисяч доларів, отриманих нібито у попередні роки.

Відео дня

Втім, слідчий суддя Костянтин Машкевич дійшов висновку, що інформація, викладена у публікаціях, не підтверджується жодними фактичними доказами. Ухвала прямо вказує, що заявник не надав жодних матеріалів, які б об’єктивно свідчили про вчинення кримінального правопорушення. Додані до скарги посилання на ЗМІ суд визнав такими, що мають публіцистичний характер і не можуть бути підставою для відкриття кримінального провадження.

Суд спростував звинувачення в недекларуванні елітних авто щодо екснардепа, – НАЗК

Крім того, суд встановив, що аналогічні звинувачення вже були предметом офіційного розслідування в межах кримінальних проваджень №52019000000000558 та №52019000000000559, відкритих детективами НАБУ у липні 2019 року за ознаками недостовірного декларування (ст. 366-1 Кримінального кодексу України). Обидва провадження були об'єднані й 26 грудня 2019 року закриті через відсутність складу злочину. Суд визнав рішення про закриття провадження законним і прийнятим належним уповноваженим органом відповідно до вимог підслідності.

Окремо в ухвалі зазначається, що у 2019 році Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело повну перевірку декларації Олександра Грановського за 2017 рік. Перевірка була розпочата рішенням НАЗК №287 від 30.01.2019, а завершилася рішенням №1106 від 19.04.2019, яким офіційно підтверджено відсутність ознак порушень антикорупційного законодавства, у тому числі незаконного збагачення, подання недостовірної інформації або інших формальних порушень при декларуванні доходів та майна.

Суд також врахував, що ст. 366-1 КК України, яка передбачала відповідальність за декларування недостовірної інформації, була виключена з Кримінального кодексу законом №1074-ІХ від 04.12.2020. Відтак, навіть у разі гіпотетичного порушення до цієї дати, кримінальне переслідування є неможливим у зв’язку з відсутністю кримінальної караності такого діяння.

Строк притягнення до кримінальної відповідальності за подібні правопорушення сплив ще у 2021 році. Суд наголошує: найбільш суворе покарання, яке могло бути застосоване за цих обставин, – позбавлення волі до двох років, а строк давності для цього виду злочинів – три роки.

З офіційного повідомлення Бюро економічної безпеки України №11/6/4.7.1/7491-25 від 18 березня 2025 року випливає, що в Єдиному реєстрі досудових розслідувань немає жодної справи щодо Олександра Грановського, яка б відповідала викладеним звинуваченням.

Таким чином, суд дійшов однозначного висновку: у поданій заяві про злочин відсутні фактичні дані, які б дозволяли зробити висновок про наявність складу кримінального правопорушення. Доводи заявника мають характер припущень та не відповідають вимогам кримінального процесуального законодавства.

У контексті публічної уваги до особи Грановського суд окремо наголосив, що судові рішення є чинними та вважаються законними, доки не будуть скасовані в апеляційному чи касаційному порядку. Незгода з рішенням суду не може бути підставою для відкриття нових кримінальних проваджень або спроб тиску на судову владу.