Законопроект про створення Військової поліції був знятий з порядку денного, розповів депутат / колаж УНІАН, фото УНІАН, Таня Поляковська

Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, народний депутат від "Голосу" Андрій Осадчук пояснив, про що йдеться в законопроекті про Військову поліцію, і чому відклали розгляд відповідного законопроекту.

Як передає кореспондент УНІАН, про це він сказав під час брифінгу, відповідаючи на запитання щодо того, чому парламент відклав розгляд законопроектів щодо створення Військової поліції.

"Законопроект про створення Військової поліції був знятий з порядку денного з формулюванням "для продовження консультацій з цього питання", - зазначив депутат і додав, що історія зі створенням системи військової юстиції триває вже роками.

За словами Осадчука, Військова служба правопорядку має все більше проблем та не справляється з навантаженням: "В армії служить величезна кількість людей. Звичайно, там є правопорушення, є злочини. З ними потрібно розбиратися. Вони не справляються".

Водночас, додав парламентар, Державне бюро розслідувань мало би займатися питаннями військових правопорушень та військових злочинів: "Але вони теж, з одного боку, не справляються, з іншого боку - у них фактично ускладнений або унеможливлений доступ, наприклад, до лінії фронту, до лінії бойових дій. Відповідно, вони теж не справляються".

Так, продовжив депутат, наскільки він зрозумів, "ситуація вже критична абсолютно". Тож останніми місяцями відбувалася робота з тим, аби "змайструвати якусь компромісну структуру, яка могла б допомогти вирішити всі ці питання, пов’язані з правопорушеннями в Збройних силах України".

"Чомусь це вирішити назвати законопроектом про створення Військової поліції. Хоча слова мають значення і цей законопроект точно не про поліцію в найширшому розумінні цього слова. Як визнали деякі мої колеги, це "гібридна пропозиція"… По великому рахунку, пропозиція була створити на базі Військової служби правопорядку певний орган, який вирішили назвати Військова поліція. Який би мав додаткові повноваження, перше за все, ОРД - оперативно-розслідувальна діяльність, який би допомагав якимось чином ДБР розслідувати злочини", - пояснив Осадчук.

Крім того, він зауважив, що законопроектом пропонується, щоб керівника цієї організації призначав президент України, а залучати до служби в цьому органі пропонується звичайних призовників.

"Вибачте, в поліції мають служити спеціально навчені люди, які мають, як мінімум, юридичну освіту і розуміють, що таке взагалі право", - наголосив депутат.

Так, зазначив Осадчук, законопроект "сирий", має "величезну кількість недоліків" і до нього є "величезна кількість зауважень": "Він сьогодні стояв в порядку денному. Але після дуже, скажімо так, емоційних дискусій в залі між представниками монокоаліції і іншими фракціями, монокоаліція зрозуміла, що шансів на проходження, напевно, немає, тому його сьогодні зняли".

За словами парламентаря, подальша доля цього законопроекту "не зовсім зрозуміла" і його, ймовірно, "доведеться знову переподавати".

"Я маю великі сумніви, що цей законопроект швидко повернеться у Верховну Раду. А при цьому, закликаю монокоаліцію все ж не робити якісь фрагментарні рішення. А якщо ми хочемо впорядкувати питання військової юстиції в найширшому контексті, - працювати над питанням військової юстиції, а не імітації якихось реформ", - підкреслив Осадчук.

Також на запитання, чи цей законопроект стосуватиметься цивільних громадян, він запевнив, що йдеться виключно про те, що цей орган може бути створений на основі ВСП, яка працює виключно з військовими: "Жодного стосунку до цивільних, в якому статусі вони б не були, ця структура, якщо вона й буде створена, не буде мати".

Військова поліція в Україні - що повідомлялося

Раніше у ВР було зареєстровано законопроект, який привернув увагу юристів. Зокрема, він містить норми про право в окремих випадках потрапляти у житло порушників законодавства, зокрема й ухилянтів. Крім того, згадується й можливість платити гроші фізичним особам за допомогу у розкритті злочинів.

Адвокатка Катерина Аніщенко, яка знається, зокрема і на питаннях мобілізації та військової сфери, розповіла, що разом з цим законопроектом в парламенті розглядається ще один - щодо внесення змін до адміністративного та кримінального кодексів. Вони передбачають розширення переліку повноважень.

За словами Аніщенко, якщо зважати на мету законопроекту щодо впровадження Військової поліції, то там мається на увазі те, що вони мають право розшукувати саме військовозобов’язаних. Тобто дезертирів, тих, хто вже порушив вимоги закону, а не ухилянтів, які не прибули та не оновили свої військово-облікові дані.

Вас також можуть зацікавити новини: