
Анатолій Фроленков, консультант у сфері телеком/ІТ/медіа.
(І трошки психотерапевт для тих, хто знову "прочитав у фторнетах", що треба бігти за GPON)
Біг — це не завжди рух уперед
Бігати дуже корисно, але від панічного бігу (та ще й невідомо куди та навіщо) користі мало. За останній рік дуже багато знайомих, далеких від телекому, питаючи поради, майже завжди додають магічне "і щоб був ПОНтовий чи ПОНовий"…
Фейспалм. "Бігли люди — бігла я, бо чула дзвін – не знаю, де він". Цю фразу можна вигравірувати на корпусі кожного роутера, який пережив спробу господаря "покращити інтернет". Так, я зараз про тих, хто в паніці змінює FTTB на GPON, бо "сусід уже перейшов", "в треді на форумі писали" або ж "провайдер інший телефонує — каже, що то революція".
Спойлер: не революція. Це метушня. Та ще й дорога.
Давайте без гасел. Сідаймо зручно — зараз усе роз’ясню.
МІРКУВАННЯ № 1: GPON — це не релігія, а лише технологія
Оптичний інтернет — це вже давно must have. Але важливо розуміти, який саме.
Технології FTTB і GPON — обидві оптичні. Обидві швидкі. Обидві мають свої плюси. Але одна веде себе як спокійний добрий дядько в капцях (FTTB), а інша — як молодий, стильний стартапер із двома розетками в квартирі (GPON).
- FTTB (Fiber to the Building) — це коли оптика доходить до в маршрутизатора в будинку, а далі кабелем – у вашу квартиру. Тобто обладнання живить оператор, а не ви самі.
- GPON (Gigabit Passive Optical Network) — це коли волокно тягнуть прямо у вашу квартиру, де стоїть окремий термінал (ONU), тобто дві розетки — мінімум. Це дуже важливо, але про це далі.
Навіть якщо сім’я кожен день дивиться на 10 екранах у 8К-якості різний відеоконтент: діти – мультики, дружина – пригоди блогерів на Мальдівах, чоловік – бій Усика за наступний чемпіонський пояс — то обидві технології дадуть вам однакову якість і швидкість. Потребу більшості домогосподарств перекриває з лихвою стабільний гігабіт. Ба навіть більше: дуже багато роутерів (маршрутизаторів) фізично лімітовані 1000 Мбіт/с (1 Гбіт/с).
МІРКУВАННЯ № 2: енергетична незалежність GPON— ой, не факт!
GPON часто рекламують як технологію, яка "живе під час блекаутів". Правдою це можна назвати лише частково: оптоволокно само по собі не залежить від живлення.
Але! Ключове слово — "частково". Бо як би нам не хотілось магії, є невблаганна фізика. Щоб GPON працював під час вимкнення світла, мають бути "живими":
У вашій квартирі:
- Ваші гаджети.
- Роутер (він вимагає розетку).
- Ваш ONU (ще одна розетка).
- І дуже не завадило б стабільне ДБЖ, яке подарувало би вам хоча б декілька додаткових годин.
- У оператора – головне 1 —UPS та акумулятор (блок безперебійного живлення) у провайдера в найближчому ящику з активним обладнанням.
- Головне 2 —резервне живлення на "вузловій станції".
- Головне 3 — яка ситуація із живленням і резервуванням у провайдерів (аплінки, точки обміну та магістралі) вашого провайдера.
І найголовніше — щоб усе це не було "вже розряджене" на третій годині блекауту. Так само, як ваше домашнє ДБЖ, але вже в "промислових" масштабах.
Якщо не заглиблюватися в дрібниці та підсумувати дуже грубо, то технологія GPON більш енергоефективна для оператора, а не для споживача, бо від останнього вимагає як мінімум додаткового живлення для ONU. А енергонезалежність вашого інтернету залежить не від чарівного слова "суперенергонезалежний GPON" на листівках, а від того, наскільки оператор подбав про енергостійкість своїх мереж.
МІРКУВАННЯ № 3: швидкість — це прекрасно. Але чи зможете ви отримати її всю?
Традиційний міф, яким заманюють на листівках – "оптика до квартири, що дає вам більше швидкості". Як на мене, не найшкідливіший міф, набагато краще, ніж демпінгова акційна 1 грн на місяць.
Але якщо бути чесним — ваш ноутбук, смартфон чи навіть "ігротека" з PlayStation усе одно не переварять більш ніж гігабіт. І чесно кажучи, більшість абонентів використовують лише 10–30% потенціалу. В основній масі пристроїв користувачів (ноутбук, комп’ютер, смартфон тощо) в кращому разі гігабітна карта чи модуль. І не у всіх, а якщо ви "з багатої родини з "багатим залізом"".
Та й зазвичай типовий масовий побутовий роутер не може витягнути з лінії провайдера всю заявлену ним швидкість. Трохи менше ніж у 100% випадків роутерам користувачів вже багато років, а про їхню заміну й оновлення мало хто думає. Проте шукають магічні рецепти в інтернеті "як збільшити швидкість" замість того, щоб просто замінити старий роутер на більш актуальну модель.
На швидкість вашого інтернету впливає не стільки технологія, яку використовує оператор (це може бути PON, FTTB чи навіть застарілі ADSL, DOCSIS), скільки архітектура мережі та грамотні адміністратори. Причому це тільки вершина айсберга.
Найбільше на швидкість впливає сам канал зв’язку, який забезпечується провайдером, в які точки обміну трафіком включений оператор. Надзвичайно багато залежить від того, що "під капотом" у вашого провайдера і що "під капотом" у серверів, до яких звертаються ваші пристрої. І скільки на ці сервери одночасно звертається людей разом із вами – привіт Сталкеру, який поклав усі міжнародні канали зв’язку. І ще мільйон причин, включаючи магнітні бурі та землетруси глибоко в океані, де пролягають міжконтинентальні інтернет-кабелі.
МІРКУВАННЯ № 4: FTTВ — динозавр чи перевірена класика?
Замовлю слово про незаконно ображений варіант, на який вішають ярлик "FTTB — це неактуально".
FTTB — це надійна технологія, яка працює стабільно вже 10+ років. Сама технологія, як і ПОН, має ряд технологічних плюсів і мінусів, зокрема не вимагає окремої розетки/живлення для ONU.
Висновки для "бігунів", "мігрантів" і хто "в размишлєнії"
Якщо хочете мігрувати — не бігайте, а аналізуйте. Оцініть, що у вас зараз:
- Чи стабільний інтернет?
- Чи вистачає швидкості?
- Чи у вас вже є оптика до будинку?
- Чи реально є проблеми із живленням і резервуванням?
- Чи подбали ви про ДБЖ для свого абонентського пристрою?
- Чи готові на нові дірки та кабелі?
- Який маєте бюджет?
- Якщо все працює, то чи є сенс бігти до нового провайдера, бо там є чарівні слова хPON?
Коли відповісте на ці питання, то "вангую" що замість нових дірок і кабелів у квартирі краще використати поточний інтернет і задонатити зекономлену суму на нове включення та ONU хлопцям із ЗСУ.
А тепер зовсім по-людськи
Друзі, інтернет — це як вода: має бути, коли треба, і не текти, коли не треба.
І якщо він у вас працює — не лізьте туди, поки дійсно не виникла потреба.
Бо "я читав у фторнетах" — це не аргумент. Аргументи — це сценарій користування: що і скільки фізично здатні обробити ваші пристрої, логіка та раціональна оцінка.
А найкращі гарантії надійного сервісу — підтримуйте ЗСУ та сили ППО і своєчасно вносьте абонплату за телеком-послуги. І не ставайте частиною хаотичної телеком-біженської хвилі, бо біг — це ще не напрям.