Українська окупація міста Суджа в Курській області виглядає зловісним "бумерангом" путінської пропаганди. Доки Кремль стверджує, що повертає "исконно русские земли", ЗСУ взяли під свій контроль місто, яке колись було українським і лише в ХХ-му столітті було повністю зросійщене, пише The Guardian.
Популярний блогер та історик Євген Мурза приїхав у Суджу, аби на місці відзняти черговий випуск своєї історично-гумористичної програми. Розповідаючи своїм підписникам про українське коріння Суджі, Мурза зауважує, що ще на початку ХХ століття українською мовою розмовляли 61% жителів Суджі.
Цей екскурс в історію потрібен не для висунення українських претензій на Суджу, а щоб показати, наскільки абсурдними та лицемірними є російські претензії на частину території України.
"Вони завжди говорять про Крим чи інші місця, які, як вони кажуть, [в часи СРСР відрізали від Росії і] приєднали до України, але ніколи не говорять про ті місця, які були відібрані [у України та приєднані до Росії]", – сказав Мурза в інтерв’ю The Guardian.
У Суджі, як і загалом в більшій частині російських територій біля кордону з Україною, багато старших людей досі розмовляють українською мовою або сумішшю двох мов, відомою як суржик.
"Мені здається, старі люди, яких я там зустрів, напевно, краще розмовляли українською, ніж я", — сказав один солдат із російськомовної родини на сході України, який патрулював вулиці Суджі.
Багато сімей розкидані по обидва боки кордону, що спричинило неприємності для них останніми роками. Надія, яка попросила не називати її прізвище, народилася в Суджі і жила там до 18 років, але потім переїхала до українського міста Харків, щоб вступити до університету, і залишилася там.
До повномасштабного вторгнення у 2022 році вона щороку поверталася до Суджі, де вступала в суперечку з матір’ю та братом — затятими фанатами Путіна. Після 2022 року стосунки повністю розірвалися.
"Спочатку вони все це говорили – що ми самі себе обстрілюємо. Через деякий час ми просто перестали спілкуватися", – каже жінка.
Коли українці зайняли Суджу, її мати з братом втекли до Курська, де зараз перебувають у тимчасовому житлі, і знову вийшли на зв’язок з Надією.
"Моя мама сказала, що після Курської операції багато людей змінили свою думку. На телебаченні все було оптимістично, а тепер вони втратили домівки. Я сказала: "Мамо, я з першого дня війни намагалася тобі сказати, що війна — це біль, це жахливо. Це не про веселі воєнні пісні". Тепер я думаю, вони трохи розуміють. Але я не вірю, що вони коли-небудь повністю зрозуміють, що зробили їхня держава та їхній народ", – каже харків’янка.
Надія розповіла, що її мама виросла, розмовляючи українською, але тепер переважно розмовляє російською. Серед молодого покоління в Суджі майже ніхто не говорить українською.
За словами Мурзи, ця тенденція, а також той факт, що в музеї Суджі нічого не йдеться про давнє українське минуле міста, має стати попередженням щодо того, що може статися з іншими територіями, які нині русифікуються.
"Подивіться, що відбувається на окупованих територіях України, де пропаганда говорить людям, що вони всі росіяни, а все українське – штучне. Через кілька десятиліть це все заглибиться: буде як Суджа, і ніхто нічого не згадає", – попереджає історик.
Курська операція ЗСУ: останні новини
Як писав УНІАН, Курська операція допомогла Україні захопити територію розміром з Лос-Анджелес або Москву і поставила Росію в незручне становище. Схоже, що це також порушує роботу російської залізничної системи. І якщо США погодяться на вимоги України дозволити глибші удари по Росії з використанням ракет американського виробництва, здатність Росії перекидати війська та постачання може бути серйозно порушена.
Також ми розповідали, що заявлені Україною плани з утримання території в Курській області Росії можуть дати ЗСУ шанс "знекровити" росіян, втягнувши їх у виснажливу, затяжну боротьбу. Таку думку висловив британський експерт з військової стратегії Метью Севілл.