
Найпередовіший атомний ракетний підводний човен Росії класу "Борей", як і раніше, стикається з серйозними проблемами. Про це пише експерт із зовнішніх військових справ у Фонді Казимира Пуласького, колишній консультант Пентагону Рубен Ф. Джонсон у своїй статті для 19fortyfive.
Зазначається, що цей підводний човен з балістичними ракетами було розроблено для заміни старіючих човнів класів "Дельта III" і "Тайфун" часів Холодної війни. Однак розробка йшла повільно, оскільки пострадянські економічні труднощі затримували виробництво. Крім того, як зазначив експерт, неодноразово зазнавала невдач і розроблена для цих субмарин ракета "Булава", що також перешкоджало повній експлуатаційній готовності.
Джонсон сумнівається, що в підсумку російські субмарини класу "Борей" зможуть по-справжньому конкурувати з підводними човнами класу "Огайо" і майбутніми підводними човнами класу "Колумбія" ВМС США.
Вказується, що підводні човни "Борей" повинні були стати центральним компонентом російського флоту в стратегії ядерного стримування РФ.
У статті нагадується, що перший підводний човен класу "Борей" "Юрій Долгорухий" було прийнято в експлуатацію тільки в січні 2013 року. Вартість його будівництва оцінювалася в 713 мільйонів доларів. Другий підводний човен цього класу "Олександр Невський" було закладено в березні 2004-го, спущено на воду в грудні 2010 року і введено в експлуатацію в грудні 2013-го. А третю підкладку класу "Борей" "Володимир Мономах" ввели в експлуатацію в грудні 2014 року.
"Перші три човни були побудовані в оригінальній конфігурації проєкту "Борей 955", поки позначення не було змінено на "Борей-А" або проєкт 955А. У цій конфігурації планується побудувати чотири підводні човни: "Князь Олег", "Генералісимус Суворов", "Імператор Олександр III" і "Князь Пожарський", - ідеться в публікації.
Російська ракета "Булава"
Однак, як додав експерт, виникли серйозні проблеми з розробкою ракети "Булава".
"Проблема з цією ракетою полягала в тому, що вона була заснована на конструкції наземної МБР "Тополь М". Це не складне інженерне завдання - використовувати ракету, спочатку розроблену для запуску з корабля або підводного човна, а потім використовувати її як шаблон для ракети, що запускається з суші. Але піти в іншому напрямку - вкрай проблематично. Саме ця помилка, допущена на початку проєкту, коли було укладено контракт на проєктування "Булави", стала причиною стількох невдалих випробувань ракет і з самого першого дня збивала з пантелику цю програму підводних човнів", - розповів російський інженер-конструктор ракет.
Нагадаємо, раніше УНІАН писав, що російські субмарини класу "Тайфун" мали залишатися на озброєнні до 2026 року, але РФ достроково їх списала на користь новіших підводних човнів класу "Борей".