
В умовах повномасштабної війни в України роль ударних гелікоптерів несподівано виявилася вкрай обмеженою і звелася до літаючого аналогу РСЗВ, який здалеку відстрілює реактивні снаряди "кудись в бік ворожих позицій". Військово-аналітичне видання Defense News спробувало зрозуміти, чи це початок занепаду ударних вертольотів.
Очевидною причиною зсуву у тактиці застосування гелікоптерів обома сторонами стало щільне насичення лінії фронту засобами ППО. Політ безпосередньо над полем бою став майже неможливим.
"У 2024 році вертольоти на фронті через загрозу та насиченість засобами ППО переважно здійснюють вогневу підтримку на лінії бойового зіткнення, використовуючи тактику підкидного бомбометання (неприцільні удари некерованими ракетами), а також були засобом протидії безпілотним комплексам", – заявив колишній радник Міноборони України Сергій Кузан.
Він нагадав, що в перші тижні війни Росія робила значний акцент на використанні вертольотів, зокрема і для здійснення десантних операцій. Однак це обернулося для агресора великими втратами. У лютому британські аналітики оприлюднили звіт, відповідно до якого Росія втратила 40% свого довоєнного парку ударних вертольотів Ка-52.
Через це Росія була змушена змінити тактику і перейти до використання ударних вертольотів як повітряної платформи для запуску керованих ракет "повітря-поверхня" з безпечної відстані від лінії фронту, каже військовий аналітик Дуглас Баррі.
Однак командувач легкою авіацією французької армії генерал-майор П'єр Мейєр переконаний, що шалені втрати росіян були результатом неправильної тактики застосування вертольотів, а не їх непридатності до сучасної війни.
"Якби ми діяли, як російські вертольоти, з тим способом дії, про який я говорю, ми б мали точно такі ж втрати", – сказав він.
На думку Мейєра, було б корисним об’єднання гелікоптерів з безпілотниками, як це вже роблять багато західних збройних сил: безпілотні літальні апарати, які забезпечують додаткові "повітряні бойові дії та маневр" для військових вертольотів.
Це підтверджує і раніше згаданий Сергій Кузан. За його словами, вертольоти незабаром можуть бути інтегровані з безпілотними силами, "використовуючи свої командні пункти управління, потужні реле зв’язку або як мобільний засіб радіоелектронної боротьби та розвідки".
Бруно Евен, генеральний директор Airbus Helicopters, сказав, що роторна авіація все ще може використовувати свою козирну карту універсальної корисності.
"Залежно від конфлікту ударний гелікоптер має своє законне місце та роль — можливо, його потрібно перевести на озброєння, яке дозволить вести бій з більшої відстані", — сказав він на Паризькому повітряному форумі.
Війна в Україні змінює системи озброєнь
Як писав УНІАН, нещодавно представник Головного управління розвідки Міноборони України Євген Єрін в ефірі телемарафону розповів про вдосконалення українських надводних дронів Magura V5 і натякнув, що можливо незабаром з’явиться і його підводна модифікація.
Також ми розповідали, що аналітики запропонували незвичний спосіб захисту танків від БпЛА. А саме – ставити на танки малогабаритні лазери, які могли б "засліплювати" оптичні елементи систем наведення ударних безпілотників. За словами аналітиків, такі методи використовували окупанти проти ЗСУ ще в 2017-2019 роках.