Колеги описують Тейлора як прискіпливого і спокійного професіонала, але Трамп, схоже, його "дістав" / УНІАН

Перед тим, як головний дипломат США в Україні став найбільш вибуховим свідком в процедурі імпічменту, яку запустили в Палаті представників, його ім'я не було гучним у Вашингтоні. Але в Києві репутація Вільяма Тейлора випереджає його. Більшу частину 90-х років від присвятив тому, що повторював українським політикам про критичну важливість викорінення корупції й встановлення верховенства закону заради довгострокового процвітання. Тейлор очолював американську програму допомоги розвитку для пострадянських країн.

Про це пише Washington Post. Але влітку 2019 року він і його колеги посилали інший сигнал Україні. Замість того, щоб заохочувати урядовців дотримуватися букви закону, дипломати США тиснули на Україну, підштовхуючи її до відкриття розслідувань, які могли б піти на користь президенту Дональду Трампу під час виборів у 2020 році. Про це Тейлор сказав Палаті представників у вівторок.

"Це була антитеза до великої частини його кар'єри. І, гадаю, це його по-справжньому турбувало", - прокоментував колишній посол США в Україні Стівен Пайфер, який знайомий з Тейлором вже 25 років.

Відео дня

Досвід зіткнення з "політичним батогом", на думку нинішніх і колишніх колег Тейлора, перетворили його з тихого дипломата в найбільш жорсткого критика політики адміністрації Трампа щодо України. Тексти, електронні листи і телефонні розмови, про які він розповів конгресменам, дали найбільш детальну на сьогодні інформацію про вимоги, які президент Трамп поставив перед українським урядом.

Читайте такожПовірений США в Україні звинуватив Трампа у тиску на Зеленського в обмін на військову допомогу

Вони також суперечать свідченням інших чиновників США, які заперечують, що знали про спроби президента США змусити Україну відкрити розслідування проти його політичного суперника Джо Байдена.

Після свідчень Тейлора Білий дім взявся висміювати "радикальних необраних ніким бюрократів", які беруть участь у "скоординованій  брудній кампанії" проти президента. Це може означати, що адміністрація може ускладнити роботу дипломата, оскільки іноземні чиновники будуть сумніватися у його позиціях у Вашингтоні. Джерело повідомило Washington Post, що Тейлор вже в середу повернувся роботу в Києві. Того ж дня президент США на своєму Twitter написав, що посол в Україні "ніколи не підтримував Трампа" і висловив обурення, що його взагалі найняли на роботу.

"Було б чудово, якби люди в адміністрації Трампа, чудові й доброзичливі люди (я сподіваюся!), змогли припинити наймати неприхильників Трампа. Вони гірші, ніж демократи, які нічого не роблять. Не варто чекати чогось хорошого від таких!" - написав Трамп.

Держдепартамент не опублікував жодних заяв на захист Тейлора. Також у відомстві не відповіли на питання журналістів, чи Держсекретар Майк Помпео збереже його на посаді попри критику президента. Тейлора призначили на роботу в Києві шість місяців тому і йому залишилося відпрацювати ще приблизно два.

Близько десятка нинішніх і колишніх колег Тейлора розповіли Washington Post, що його вибухові свідчення гостро контрастують з його спокійною професійною поведінкою. Колишні колеги були особливо обурені спробою Білого дому виставити його "радикалом".

Читайте такожBloomberg: Трамп хотів "загнати в кут" Україну, але там опинився Держсекретар США

"Білл нічим не вирізняється", - сказав колишній чиновник з Агенції міжнародного розвитку Джордж Інграм, який працював з Тейлором у Москві в кінці 1990-х років.

"Так можна точно описати його особистість. Він прямолінійний, прискіпливий, стійкий чоловік, який буде строго виконувати правила й умови", - додав він.

Тейлор пішов у відставку з зовнішньополітичної служби, але погодився на нинішню посаду в Києві чотири місяці тому на прохання Помпео після безцеремонного відкликання посла США в Україні Марі Йованович. У своїх свідченнях Тейлор сказав, що його дружина "недвозначно" вмовляла його відмовитися від цієї роботи. Але він погодився на неї все одно після консультацій з одним з його наставників.

"Якщо твоя країна просить тебе зробити щось, то ти це робиш, якщо можеш бути ефективним", - процитував Тейлор неназваного наставника у своїй заяві перед свідченнями на 15 сторінок.

В часи попередніх адміністрацій Вашингтон прив'язував допомогу США для України до її успіхів у боротьбі з корупцією. Але згідно зі сценарієм, який Тейлор детально описав, майже 400 мільйонів доларів військової допомоги були заморожені, щоб змусити президента України вступити на CNN і оголосити про початок розслідування проти сина Байдена, який працював на українську енергетичну фірму.

Читайте такожAssociated Press: Зеленський відчував тиск Трампа ще до скандальної розмови

"В певний момент я усвідомив, що один з ключових стовпів нашої стійкої підтримки України був під загрозою", - сказав Тейлор під час свідчень, описуючи момент, коли в липні під час захищеного відео дзвінка чиновник Білого дому сказав дипломатам в Україні, що військову допомогу для армії країни заморожено.

Він додав, що зусилля дипломатів, які працювали в напрямку, заданому Трампом, "йшли в розріз з довгостроковою метою американської політики". Пайфер пояснив, що ситуація могла роздратувати Тейлора.

"Він в 1990-х роках говорив українцям, що їм потрібно збудувати сучасну, міцну економіку. І велика частина цієї роботи - це боротьба з корупцією", - сказав Пайфер.

Джон Хербст, який теж обіймав посаду посла США в Україні й багато років знайомий з Тейлором, сказав, що його нинішня заява, вірогідно, була стратегічною.

"Його свідчення вибили землю з-під моїх ніг, тому що були дуже детальними. Я можу лише припустити, що він включив у них так багато, тому що хотів подбати, щоб політика рухалася далі в правильному напрямку", - прокоментував Хербст.

Худорлявий 72-річний Вільям Тейлор почав здобувати досвід в Україні в 1992 році, коли працював координатором допомоги США для країн Східної Європи і пострадянського простору. В 2006 році президент Джордж Буш-молодший призначив його послом в Україні, яку вважали "важливою для безпеки США".

Читайте такожNew York Times: Свідчення Тейлора про Україну не дозволять виправдати Трампа

Тейлор схильний діяти активно, але лишатися поза увагою, що відбилося навіть на його любові до тенісу. Будучи послом в часи адміністрації Буша, він зіграв приватну партію з Віктором Януковичем, якого в 2014 році невдоволені українці скинули з посади президента. Джерела розповіли Washington Post, що тоді Тейлор переміг, але сказав близьким друзям тримати це в таємниці, щоб не принижувати українського політика. Колишній колега вказав на цей випадок як на ілюстрацію суті характеру дипломата: "Це був класичний Білл".