Трамп хоче того, що Україна, можливо, не має у достатній кількості / колаж УНІАН, фото Офіс президента, Вікіпедія

США сподіваються підписати угоду про українські копалини вже найближчим часом. Однак експерти досі дивуються, навіщо американцям взагалі ця угода, адже немає доказів, що Україна справді має значні запаси рідкоземельних мінералів. Про це пише Business Insider.

"Я не можу знайти достовірних доказів наявності родовищ рідкоземельних елементів в Україні. Взагалі", — сказала Business Insider Лаура Льюїс, професор хімічної, механічної та промислової інженерії в Інженерному коледжі Північно-Східного університету (США).

Ерік Йонссон, старший геолог Геологічної служби Швеції, сказав, що "Україна має міцну гірничодобувну промисловість, але вона не базується на рідкоземельних металах".

Відео дня

Трамп назвав потенційні прибутки від угоди засобом відшкодування вартості військової допомоги Україні. При цьому він акцентував на бажанні отримати українські "rare earths", що можна перекласти як "рідкоземельні елементи/мінерали/метали".

Як зазначає Business Insider, угода охоплювала величезну кількість викопних ресурсів, включаючи титан і графіт, які уже успішно видобуваються в Україні. Але справжній ажіотаж у Білому домі викликали саме рідкоземельні елементи – справді рідкісні мінерали, з яких отримують деякі види матеріалів, критично необхідних у сучасній електронній та оборонній промисловості.

У лютому Трамп заявляв, що хоче отримати від угоди "рідкісноземельних елементів на 500 мільярдів доларів". Потім його апетити зросли ще більше.

"Це може бути угода на трильйони доларів, це може бути що завгодно, але це рідкоземельні елементи та інші речі", — якось сказав він.

Однак проблема полягає в тому, що доказова база наявності значної кількості рідкісноземельних металів в Україні є надзвичайно слабкою і потребує додаткового підтвердження, кажуть експерти. Все, що відомо про ці поклади, базується на геологічній розвідці ще радянських часів. І Йонссон, і Льюїс кажуть, що цих даних замало, аби зацікавити потенційних інвесторів.

Це не означає, що в Україні немає придатних для розробки родовищ рідкоземельних елементів, каже Йонссон. Але потрібно більше даних про них.

Експерти наголошують, що рідкоземельні елементи потребують значно складнішої обробки, ніж більш традиційні викопні ресурси, як от вугілля чи залізна руда. Для отримання придатного до використання матеріалу, видобуті мінерали потрібно піддати інтенсивній хімічній обробці із застосуванням найсучасніших технологій.

"Тільки тому, що у вас є щось у землі, не означає, що ви зможете отримати металеву форму цього, яка піде в технологію", — сказала Льюїс.

За її словами, для того, щоб справді розпочати видобуток українських рідкоземельних мінералів, ймовірно, знадобляться багатомільярдні початкові інвестиції і щонайменше півтора десятка років. Зважаючи на це, інвестори хочуть певності щодо таких речей, як права на землю та якість інфраструктури — які мають величезні знаки питання в зруйнованій війною та частково окупованій Україні, кажуть експерти.

Угода про українські ресурси: останні новини

Як писав УНІАН, на початку березня, після гучної сварки у Білому домі, коли зірвалося підписання угоди про українські ресурси, Трамп змінив свою думку і тепер хоче більш вигідних для Америки умов. Вчора Трамп заявив, що непогано було б включити в угоду про українські ресурси ще й українські електростанції.

Також ми розповідали, що значна кількість українських родовищ корисних копалин, що становлять найбільший інтерес для США, вже знаходяться в окупованих росіянами районах, або близько до лінії фронту. Таким чином доступ до цих ресурсів в значній мірі залежатиме від подальшого розвитку ситуації на фронті.

Вас також можуть зацікавити новини: