
Олександр Лукашенко, звинувачуючи Польщу в намірі приєднати Гродненську область, намагається таким чином легітимізувати присутність російських силовиків в країні для допомоги в придушенні протестів у Білорусі.
Про це в ефірі каналу "Україна 24" сказала політологиня-міжнародниця Юлія Осмоловська.
"Це плід фантазії Лукашенка, однак у нього є абсолютно зрозуміла мета. Заява розрахована на внутрішнього споживача і має на увазі обґрунтування можливості введення або посилення силової присутності з боку Росії, про що ми вже чуємо від пана Путіна - натяк не те, що вони готові приступити", - сказала політолог.
На думку Осмоловської, Лукашенко намагається "розіграти сепаратистську карту".
"Ми зараз бачимо, що ця сепаратистська карта з Гродненською областю розігруватиметься для того, щоб легітимізувати посилення силових структур Білорусі і присутність російських партнерів", - сказала Осмоловська.
Політологиня підкреслила, що частина населення Білорусі вірить таким заявам.
"Пан Лукашенко досить переконливо говорить про те, у що він вірить, є частина населення Білорусі похилого віку, зі старими стереотипами про НАТО і його ставлення до СРСР, і всі ці речі спеціально психологічно нагнітаються і діють на певну частину", - сказала Осмоловська.
Що сказав Лукашенко про Польщу: реакція Варшави і Москви
- Лукашенко сказав, що влада Польщі намагатиметься приєднати Гродненську область, і що "вони про це відкрито говорять і сплять і бачать". За словами Лукашенка, Білорусь намагається навести порядок на заході країни, куди перекинуті військові.
- Президент Росії Володимир Путін заявив, що на прохання Лукашенка сформував резерв силовиків, і правоохоронці "допоможуть в разі потреби".
- Через антипольску заяву Лукашенка посла Білорусі в Польщі викликали "на килим" в МЗС Польщі.
Що відбувається у Білорусі: хроніка протестів
- 9 серпня в Білорусі відбулись президентські вибори.
- Згідно з офіційними даними ЦВК, Лукашенко набрав 80,1% голосів виборців, його основний опонент Тихановська - 10,1%, інших трьох кандидатів підтримали менше 2%.
- Тисячі жителів Білорусі, незгодні з підсумками виборів, вийшли на акції протесту, відбулись зіткнення з силовиками. 11 серпня в країні оголосили загальнонаціональний страйк.
- У перші дні учасників акцій жорстоко розганяв міліцейський спецназ, тисячі людей затримали, багатьох із них під час затримання та в СІЗО сильно били.
- 14 серпня затриманих почали відпускати.
- Європейський Союз не визнає результатів виборів президента Білорусі.
- 16 серпня у Мінську відбувся наймасштабніший в історії Білорусі Марш за свободу. На вулиці вийшли сотні тисяч людей.
- 17 серпня підприємства по всій Білорусі почали страйки.
- Чинний президент Лукашенко перед працівниками МКЗТ заявив: "поки ви мене не вб'єте, інших виборів не буде".
- Білоруська опозиція створила Координаційну раду, мета якого - забезпечити транзит влади.
- Міністр оборони Білорусі Віктор Хренін заявив, що може залучити армію для розгону протестувальників.
- 24 серпня Ольгу Ковалькову, довірену особу білоруської опозиціонерки Світлани Тихановської, та іншого члена Координаційної ради – Сергія Дилевського – затримали в Мінську. 25 серпня суд призначив їм по 10 діб адмінарешту.