Польский посол вирішив вказати колезі з України, як рахувати своїх жертв Другої світової війни / Facebook/Polnische Botschaft in Deutschland

Недипломатичний лист посла Польщі Анджея Пшиленбського став причиною "короткого замикання" у відносинах з Україною і Німеччиною. Під знаком питання тепер процес встановлення польського пам'ятника в Берліні.

"Коли я прочитав, що посол Пшиленбський написав послу України Андрію Мельнику, то занімів. Абсолютна відсутність такту й емпатії. Це дуже шкідливий вчинок", - розповів Gazeta Wyborcza один з неназваних представників в дипломатичних і урядових колах Німеччини.

"Працюючи в Берліні, Пшиленбський може критикувати німецький політиків і журналістів. Але нехай залишить українців в спокої", - прокоментував інший інформатор видання.

Читайте такожNational Interest: Друга світова війна закінчилася лише в підручниках з історіїТретє джерело в Берліні наголосило, що лист польського посла українському викриває колоніальне ставлення влади Польщі до України. Gazeta Wyborcza пояснює, що скандал почався через офіційний лист, який польський посол відправив українському колезі в травні. Газета отримала копію документу. У вступі Пшиленбський дякує Мельнику за спільну участь в урочистих заходах, присвячених закінченню Другої світової війни. Він також нагадує, що Польща багато років підтримує незалежну Україну. Але на цьому приємна частина закінчується.

Пшиленбський вказує Україні, як рахувати жертв

"Чув недавно у німецьких ЗМІ, як пан посол говорив про 8 мільйонів українських жертв Другої світової війни. Це мене трохи здивувало (...). Інформація про 8 мільйонів жертв нацистської окупації жодним способом не підтверджена науково", - написав у листі польський посол, маючи на увазі інтерв'ю Мельника для німецького громадського радіо, в якому він справді говорив про смерть 8 мільйонів співвітчизників.

В своєму листі Пшиленбський також повчав українського колегу в питанні співпраці українців з нацистами.

"З досліджень випливає, що на території Рейхкомісаріату Україна (так в часи німецької окупації називалася німецька адміністрація в окупованій Україні - ред.) загинуло близько мільйона цивільних. І більшість з них - це втрати серед євреїв. Велику роль у вбивствах євреїв відігравали члени добровільної допоміжної поліції, які служили німцям", - написав посол Польщі, нагадуючи також про страти в Бабиному Ярі, де в кінці вересня 1941 року було вбито понад 33 тисячі євреїв Києва.

Читайте такожВ Росії обурилися через пост Білого дому про Другу світову війнуПшиленбський також нагадав про події на Волині в 1943 році, а також про службу українців в концтаборах.

Монополія на жертви

Польський посол зазначив у своєму листі, що українці постраждали від дій німців проти партизанів. Але, за його словами, "йдеться не більше, ніж про кількасот тисяч жертв". Пшиленбський наголошує, що в Україні нацистська Німеччина не проводила таку ж політику винищення населення й ліквідації еліт, як в Польщі. Тому що трактувала країну як джерело робочої сили.

"Сподіваюся, що цей аргумент не роздратував пана посла. В постмодерні часи, тобто в період домінування наративів, ми повинні зробити все, щоб зберегти вірність правді", - завершив свій лист польський дипломат.

Gazeta Wyborcza пише, що сенс цього послання очевидний. Україна не має права стверджувати, що понесла більші втрати в часи Другої світової війни, ніж Польща.

Що буде з польським пам'ятником?

"Нас дуже турбує, що доходить справа до поділу жертв нацизму на більш і менш важливих", - це вже фрагмент з листа посла України Андрія Мельника до німецький парламентарів, в якому він розкритикував факт, що в німецький дискусії про жертв війни ігнорують загиблих українців, але при цьому приписують особливу роль полякам.

Читайте такожThe Economist: Росія чіпляється за фальшиву пам’ять, тому що справжню знищив СРСРМельник попереджав німецьких політиків про масштабну інструменталізацію історії, до якої вдається нинішня влада Польщі. А як доказ цього, він прикріпив лист з повчаннями від посла Польщі. При цьому, український дипломат звинуватив польського колегу в "цинічних сумнівах і маніпулюванні даними про воєнні втрати України".

"Цей ганебний лист - це черговий доказ того, що Польща добивається монополії на роль головної жертви війни і хоче применшити інші народи, які в часи війни теж постраждали", - писав український дипломат.

Суперечка між послами Польщі й України в Німеччині кинув тінь на дискусію про встановлення пам'ятника польським жертвам Другої світової війни, який повинен був з'явитися в Берліні. Ідея з'явилася три роки тому з ініціативи 73-річного екс-урбаніста Флоріана Маусбаха, який в минулому очолював Федеральне управління будівництва й планування Німеччини. Під закликом про встановлення пам'ятника він зміг зібрати кілька десятків підписів серед німецьких політиків, а також діячів науки й культури.

"Немає такої польської родини, яку б не зачепила німецька окупація. Чи немислимо великі жертви й страждання, яких зазнали поляки, не заслуговують на особливе місце пам'яті в центрі нашої столиці?" - йшлося в заклику.

Читайте такожFox News: Початок Третьої світової війни не такий вже й неможливийПам'ятник польським жертвам Другої світової війни повинен був з'явитися поблизу Анхальтського вокзалу в центрі Берліна. Він повинен був доповнити інші пам'ятки, присвячені жертвам Третього рейху: євреям, ромам і гомосексуалам.

Шкідлива зарозумілість посла Польщі

Ідею польського пам'ятника зустріли з дружнім схваленням, але швидко з'явилися проблеми. З'явилися голоси, які стверджували, що серед жертв режиму Адольфа Гітлера не можна виділяти один народ. Тому що окрім поляків постраждали також українці, білоруси й росіяни. Таку ж позицію зайняв і посол України в Берліні, який, щоправда, у своєму листі писав, що зовсім не проти пам’ятника польським жертвам. Але він застеріг Німеччину, щоб полякам не надавали особливу перевагу. Посол України також хотів би побачити окремий пам'ятник українським жертвам.

Публікація повчань Пшиленбського грає на користь Мельника. Тим більше, що польський посол славиться дипломатичними випадами. В своїх виступах він часто хвалить досягнення уряду "Права і справедливості" в Польщі, атакує владу Німеччини, засуджує німецьких журналістів й стверджує, що на чолі з Ярославом Качиньським "Польща оздоровлює дух Європи".

"М'яко кажучи, в Німеччині до нього не ставляться серйозно", - сказали виданню джерела в Берліні.

В питанні польського пам'ятника німецькі вчені кілька місяців тому запропонували компроміс: створити центр документування злочинів Німеччини проти народів Європи. Сьогодні питанням його побудови повинен зайнятися Бундестаг.

Читайте такожДруга світова завершилась для Польщі лише в 1989 році – ДудаЯк щодо пам'ятника польським жертвам? Джерела в Берліні розповіли Gazeta Wyborcza, що це питання винесуть на розгляд парламенту в кінці місяця. Але після листа посла Польщі до українського колеги цього може й не відбутися.

"Зарозумілий тон показав, як Польща хоче говорити про історію. Вона не визнає жодних жертв, окрім своїх. Може статися так, що питання буде закрите", - сказав один зі співрозмовників видання.

"Спочатку ми боялися, що почнеться міжнародний скандал. Історію не можна обговорювати з урядами, які на її основі будуть політику", - прокоментувало інше джерело в Берліні, додавши, що, швидше за все, Німеччина відмовиться від польського пам'ятника через конфлікт польського посла з Україною.

"Не розумію, чому Пшиленбський вступив у цю полеміку. Те, як Україна рахує жертви на своїй території, не наша справа. Роль польського посла - дбати про польські інтереси. Пшиленбський своєю поведінкою їм тільки шкодить", - прокоментував колишній прем'єр-міністр і голова дипломатії Польщі, а нині європосол Влодзімеж Цімошевич.

Видання пише, що посол України в Німеччині Андрій Мельник відмовився від розмови. МЗС Польщі теж не відповів на питання журналістів.

Вас також можуть зацікавити новини:

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ