Ілюстрація / REUTERS

Озоновий шар Землі з 2000 року відновлюється на 1-3 відсотки в десятиліття завдяки Монреальському протоколу, який забороняє виробництво озоноруйнуючих сполук.

Такими темпами в Північній півкулі озоновий шар повністю відновиться до 2030-х років, а на всій планеті - до 2060 року. Ці висновки оприлюднила Всесвітня метеорологічна організація (ВМО) на черговій нараді сторін протоколу, передає N+1.

Виснаження озонового шару, вперше виявлене в кінці 1970-х років, до початку нинішнього століття зупинилося. Почасти це пов'язано з триваючим глобальним потеплінням і збільшенням концентрації вуглекислого газу в атмосфері, проте зовсім нещодавно вченим також вдалося показати, що однією з причин стало скорочення шкідливих для озонового шару викидів після набрання чинності Монреальського протоколу.

Читайте такожУ Східній Антарктиді через зміни клімату почали засихати рослини (відео)

Про успіхи у відновленні озонового шару ВМО відзвітувала на переговорній сесії в столиці Еквадору Кіто. За даними вчених, з 2000 року озоновий шар за межами полярних регіонів відновлюється на 1-3 відсотки в десятиліття. Якщо ці темпи збережуться, в Північній півкулі і середніх широтах він повністю відновиться до рівнів 1980 року до 2030-х років, в Південній півкулі — до 2050-х років, а в полярних регіонах — до 2060 року.

Крім того, автори звіту оцінили можливий внесок Монреальського протоколу в боротьбу зі зміною клімату: з 1 січня 2019 року набере чинності поправка до протоколу, що обмежує виробництво гідрофторвуглецю (ГФУ), безпечних для озонового шару сполук, які виявилися потужними парниковими газами. За їх оцінками, ця поправка при максимальній участі країн (зараз їх 58) дозволить уникнути зростання глобальної середньої температури на 0,4 градуса Цельсія.

Незважаючи на обмеження Монреальського протоколу, фактично виробництво небезпечних для озонового шару холодоагентів зупинено не скрізь, підкреслюється в звіті: навесні 2018 року вчені повідомили про збільшення викиду ХФВ-11, яке пов'язують з незареєстрованими виробництвами в Азії.