REUTERS

Рослини вважаються одними з головних союзників людей у боротьбі з кліматичними змінами. Вони фактично харчуються вуглекислим газом. Чим більше парникових газів, вироблених людьми, рослини поглинають, тим швидше ростуть.

Проте результати нового дослідження показали, що обмежені поживні речовини в ґрунті можуть затримати зростання рослин, що в результаті призведе до більш інтенсивних темпів глобального потепління, пишуть Вести з посиланням на Nature Geoscience.

Читайте такожВчені звинуватили у глобальному потеплінні гази-анестетики

Відео дня

Для свого росту й розвитку рослини мають потребу у великій кількості різноманітних поживних речовин, в їх числі азот. Фермери вносять ці елементи в ґрунт у вигляді добрив, однак у природі рослини мають отримувати їх з якихось інших джерел.

Новий азот можна виділяти з повітря (у складі якого його близько 78%), але він майже завжди існує в газоподібній формі. У ґрунті азот виробляється різними бактеріями. Деякі рослини (в основному бобові) навіть розвинули на своїх коренях спеціальні вузлики, в яких ці бактерії ховаються. Новий фосфор надходить від вивітрювання порід, а іноді від пісків, принесених вітром з пустелі.

Тим не менше ці дві ключові поживні речовини не були враховані при кліматичному моделюванні. Лише дві з 11 моделей, використовуваних для прогнозування майбутнього потепління Міжурядовою групою експертів зі змін клімату (МГЕЗК), враховували обмежену кількість азоту і фосфору.

Біогеохімік Вільям Відер (William Wieder) з Національного центру атмосферних досліджень у Боулдері, США, та його колеги переглянули ці прогнози, враховуючи нові темпи зростання рослин. Виявилося, що азоту й фосфору з природних джерел буде недостатньо, щоб рослини змогли стримувати глобальне потепління з такою силою, якої від них чекають кліматологи.

На думку вчених, рослини будуть здатні скорочувати в рік на 25% вуглецю менше, ніж це вважалося раніше, коли не враховувалися нові дані.

Також учені зазначають, що ґрунтові мікроби, "які видихають" вуглекислий газ, збільшаться числі в умовах глобального потепління. Тобто Земля стане ще гаряче, оскільки ґрунт буде посилювати антропогенне потепління, а не сповільнювати його. Кількість СО2 в атмосфері до 2100 року підвищиться на 10%, прогнозують Відер і його колеги.

Читайте такожВчені розповіли про клімат в майбутньому: Землю чекають часті посухи і снігопади

Зрозуміло, деякі змінні залишаються невідомими. Наприклад, ґрунтові бактерії, що виробляють азот і фосфор, переробляють мертві рослини. А отже, невідомо, наскільки ці мікроби можуть збільшити кількість доступного азоту і фосфору.

Ученим належить провести більше польових досліджень, щоб точно зрозуміти, як умови ґрунту і наявність поживних речовин у ньому впливають на зростання лісів.