П'ята частина диких видів тварин знаходиться під загрозою зникнення вже в цьому столітті / фото ua.depositphotos.com

Про це йдеться у звіті Всесвітнього фонду природи (WWF) "Жива планета", який публікується кожні два роки.

“П’ята частина диких видів перебувають під загрозою зникнення вже у цьому столітті внаслідок зміни клімату, навіть якщо будуть впроваджені значні попереджувальні заходи”, - наголошується у дослідженні.

Нагадується, що у 2016 році вже було зафіксовано перший відомий випадок зникнення ссавця безпосередньо внаслідок зміни клімату - йдеться про мишоподібних гризунів Melomys rubicola, які мешкали на островах поблизу Австралії.

Крім того, зазначається, що з 1994 по 2007 роки більш ніж 30 тис. криланів - представників принаймні двох видів із глобальної популяції, що нараховувала до 100 тис. тварин, - загинули внаслідок спекотних погодних умов. Адже ці тварини не мають фізіологічної можливості витримувати температуру, вищу за 42 градусів Цельсія.

Читайте такожЗахисники природи закликають українську владу запровадити ряд нововведень для збереження біорізноманіття країни

Експерти WWF наголошують, що наслідки зміни клімату, які торкнулися криланів та вищезгаданих гризунів, засвідчують, наскільки швидко зміна клімату може призвести до значного скорочення популяцій, а також попереджають про приховану загрозу для інших видів.

У звіті також йдеться, що розміри популяцій ссавців, птахів, риб, земноводних та плазунів катастрофічно зменшилися в середньому на 68% з 1970 року.

"Прісноводне біорізноманіття знижується набагато швидше, ніж біорізноманіття океанів або лісів... Під час нещодавнього створення світової мапи стали очевидні масштаби перетворень унаслідок людської діяльності, зокрема те, як змінено мільйони кілометрів річок", - пояснюють фахівці.

За даними WWF, такі зміни мали значний вплив - показники розмірів популяцій прісноводних видів різко впали.

Так, чисельність 3 тис. 741 популяції, що представляють 944 види ссавців, птахів, амфібій, рептилій і риб, у прісноводних екосистемах зменшилася в середньому на 84%. Здебільшого таке зниження стосується прісноводних амфібій, рептилій і риб, що зафіксовано у всіх регіонах, особливо в Латинській Америці та Карибському регіоні.

Крім того, внаслідок дій людини у значній небезпеці опинилося й біорізноманіття океанів, яке страждає через руйнування природних оселищ морського дна, нелегальне та нерегульоване рибальство, забруднення важкими металами, мікро- та макропластиком, а також через витік палива з суден й скидання ними відходів.

Дані звіту свідчать, що серйозних втрат внаслідок зміни клімату зазнає й різноманіття рослин.

Так, кількість задокументованих зникнень рослин удвічі вища, ніж число зниклих ссавців, птахів і амфібій разом узятих. Наразі один із п’яти (22%) видів рослин перебуває під загрозою зникнення, переважно в тропіках.

Читайте такожЧерез зміни клімату в Тихому океані страждають краби

Дослідники наголошуються, що матеріальний добробут людей та їхнє здоров’я залежить від здоров’я природи, тому пропонують кілька сценаріїв щодо зупинення тенденції до втрати біорізноманіття.

Зокрема, науковці наголошують на необхідності збільшення зусиль, спрямованих на охорону природи (збільшення площі заповідних територій та досконаліше планування екологічного відновлення та природоохорони на рівні ландшафту), більш сталого виробництва (зростання і посилення сталості сільськогосподарського виробництва та торгівлі сільськогосподарськими товарами) та більш стале споживання (скорочення продовольчих відходів на шляху від поля до столу та зміна раціону харчування, що передбачає зменшення надходження калорій із продуктів тваринного походження у країнах з високим рівнем споживання м’яса).

Вас також можуть зацікавити новини

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram