Україна для успішної боротьби з небезпечним вірусним захворюванням тварин - африканською чумою свиней (АЧС) - має розробити і впровадити механізм компенсацій свинокомплексів у разі виявлення у них цього захворювання.
Читайте такожНа Львівщині зафіксували нові спалахи чуми свиней
Про це повідомив генеральний директор громадської спілки "Центр підвищення ефективності в тваринництві" Микола Бабенко на прес-конференції в УНІАН.
"Поки що немає механізму компенсацій, поголів'я, інфіковане вірусом АЧС, фактично призводить до закриття бізнесу. Тому що йдеться про мільйонні збитки. Тому першим кроком, безумовно, має бути запуск механізму компенсацій", - сказав Бабенко.
За словами Бабенка, на сьогодні не існує достатньо ефективних вакцин від цього захворювання, хоч у світі ведеться їх розробка. А сьогодні в разі виявлення АЧС на свинарському підприємстві поголів'я свиней на ньому підлягає знищенню. При цьому, підкреслив Бабенко, питання компенсації свинарським підприємствам за знищених свиней у разі АЧС залишається невирішеним протягом останніх семи років. За його словами, Україна - одна з небагатьох країн в Європі, де не розроблений і не запущений механізм компенсації за знищених у зв'язку з АЧС свиней.
При цьому, за словами директора Інституту ветеринарної медицини Національної аграрної академії наук Сергія Ничика, в Україні, на відміну від більшості країн Європи, велика частина випадків АЧС реєструється серед свійських свиней - 73,5%, тоді як серед диких - 22,1 %. Так, зазначив Ничик, найчастіше до появи АЧС призводить згодовування свиням термічно не оброблених харчових відходів домашньої кухні, харчоблоків та їдалень, які використовували заражене вірусом м'ясо, а також заражені комбікорми і зернопродукти, які не пройшли термічну обробку.
Як повідомив Бабенко в коментарі УНІАН, ефективний механізм компенсацій свинокомплексам втраченого через АЧС поголів'я може полягати як в наданні страхування, так і в наданні компенсаційних коштів на кожну голову втраченого поголів'я.
"Вони (компенсації - УНІАН) повинні відповідати ринковій вартості тварин. Хоч у розмовах з деякими власниками свинокомплексів звучить думка, що нам хоч би п'ятдесят відсотків вартості компенсували ... Але практика в країнах світу - це коли оплачують повну ринкову вартість", - підкреслив Бабенко.
Він також додав, що для боротьби з поширенням вірусу АЧС на території України було створено громадську спілку "Центр підвищення ефективності в тваринництві". Серед подальших кроків громадської спілки в питанні боротьби з АЧС Бабенко назвав залучення учасників громадської спілки до членства в наглядових радах при Держпродспоживслужбі для посилення громадського контролю в питаннях поширення цього захворювання.
Як повідомляв УНІАН, за даними Асоціації свинарів України, кількість свиногосподарств в Україні до 2025 року може скоротитися з 1,7 тис. до 1 тис.
Відповідно до опублікованого в січні 2017 року прогнозу Держпродспоживслужби, якщо існуюча тенденція до поширення АЧС збережеться, Україна до 2020 року втратить більш як 1,2 млн свиней, або 4 млрд грн, а непрямі витрати зростуть на 5-7,5 млрд грн.
За даними Держпродспоживслужбі, кількість випадків захворювання АЧС в Україні в 2018 році скоротилася на 13% порівняно з 2017 роком - до 145.
Довідка УНІАН. Африканська чума свиней (хвороба Монтгомері) - контагіозне вірусне захворювання свійських і диких свиней. Для людини вірус АЧС небезпеки не несе. Захворювання передається при прямому контакті хворих тварин і здорових, через продукти зі свинини, кліщами і механічно (транспортними засобами, при переміщенні людей і тварин). Вакцини від захворювання немає. Майже все поголів'я хворих свиней гине. Вірус знищується виключно шляхом нагрівання до високих температур.