Агрохолдинг PROMETEY, що мав одну з найбільших елеваторних мереж в країні, 3 роки тому в один день втратив третину свого бізнесу. З 30 елеваторів у довоєнні часи, нині у PROMETEY функціонують всього 12. І це далеко не всі втрати компанії після повномасштабного вторгнення. Окупація частини бізнесу, постійні ракетні обстріли елеваторів на Сході країни, замінування більше 2 тис. га землі та мобілізація працівників компанії.
Лютий 2022 року: початок втрат
На початку 2022 року агрохолдинг PROMETEY мав 30 елеваторів в 11 областях України, що забезпечували 1,87 млн тонн зберігання сумарно. У перші ж дні війни чотири елеватори агрохолдингу у Запорізькій області опинились в окупації – це 275 тисяч тонн зберігання. Ще 6 елеваторів в результаті обстрілів зазнали серйозних пошкоджень.
Серед них "Великоолександрівський елеватор", "Золочівське ХПП", "Снігурівський елеватор", "Гайчурський елеватор "Дніпровський елеватор" та "Вознесенський елеватор", що складали біля 295 тис. т. зберігання.
Відомо, що "Вознесенський елеватор" цілеспрямовано бомбардували кілька днів поспіль.
Елеватор у звільненій Снігурівці сильно пошкоджено, тож відновити його роботу так і не вдалося.
У Золочівське ХПП було вже чотири влучання.
На місці Гайчурського елеватора, після влучання ворожої ракети, подекуди залишилася одна лише цегла. Більшість будівель не підлягають ремонту.
Збитки PROMETEY в цифрах
Тільки на Снігурівському елеваторі зберігалося понад 27 тис. т. насіння соняшнику, аміачної селітри понад 5 тис. т., міндобрив - 6,7 тис. т., пшениці - 3,22 тис. т., і дизельного палива - 95 тис. т.
Збитків на суму в майже 500 млн. грн нараховують в компанії тільки від втрат сільськогосподарської продукції, що була на зберіганні елеваторів. Ще на 489 мільйонів гривень компанія втратила міндобрив, дизельного палива та будівельних матеріалів, які зберігалися на окупованих або розбомблених елеваторах. За підрахунками фахівців компанії, на п’яти постраждалих підприємствах сума пошкодженого майна вже сягає майже 755 мільйонів гривень. Сукупні фінансові втрати PROMETEY від війни наразі складають 1 мільярд 689 мільйонів 806 тисяч гривень. Це включає як прямі втрати, так і пошкодження інфраструктури та матеріальних ресурсів. І варто зазначити – це тільки ті втрати, які вдалося порахувати. Досі в окупації перебуває 4 елеватора компанії, про збитки яких сказати досить складно.
Кадрові втрати
Та головна втрата компанії – це фахівці. Нині 76 працівників компанії захищають країну в лавах ЗСУ. Здебільшого це трактористи, комбайнери, водії. В умовах війни, знайти їм заміну майже неможливо. Виробнича компанія агрохолдингу переживає кадровий голод саме вузькопрофільних спеціалістів.
Шлях відновлення: реконструкція пошкоджених та купівля нових зерносховищ
Влітку 2022-го року PROMETEY купує на Дніпропетровщині новий елеватор. А в 2023-м році зерносховища у Дніпрі та Миколаївській областях, включно з постраждалим від обстрілів окупантами елеватором у Вознесенську, були повністю відновлені та введені в експлуатацію. Директор елеваторного напряму PROMETEY Олександр Шутов тоді коментував.
"Підприємство розчистило завали, відновило складські приміщення та інфраструктуру, знову ввело в експлуатацію сховище. Зараз ліфт працює у звичайному режимі".
Швидке відновлення довоєнних потужностей, сподівались у компанії, допоможе агрохолдингу встояти під час війни. Проте неочікувані труднощі з’явились з боку українських податкових органів. Блокування податкових накладних, затримки з поверненням ПДВ, штрафи та інші бюрократичні перепони створили додатковий тиск, який агрохолдинг ледве витримує. Відтак, замість підтримки в такий складний час для агросектору, податківці буквально знищують бізнес, що й так ледве жевріє.
Наслідки війни для агросектору
За три роки війни Prometey змушений був скоротити штат працівників, закрити частину елеваторів та залучити банківські кредити, щоб залишитися на плаву. Подібна ситуація склалася і в багатьох інших компаніях аграрного сектору. Втрата значних територій, забруднення земель мінами та снарядами, знищення інфраструктури призвели до скорочення обсягів виробництва та експорту.
Чи змогли державні органи влади підтримати аграріїв у цей критичний період? На жаль, у багатьох бізнесах відчувається не підтримка, а опір. Замороження ПДВ, перевірки, занесення компаній у ризикові лише посилюють кризу. У PROMETEY вірять – виклики війни можна перетворити на можливості. Для цього потрібно лише, щоб всі державні структури стали партнерами бізнесу у відновленні агросектора.