Збільшення поставок газу через Україну під питанням - Кремль впирається / REUTERS

Російський президент Володимир Путін стверджує, що з українських сховищ нібито відкачують газ, призначений для європейських компаній.

Про це він заявив на пленарному засіданні Російського енергетичного тижня, цитує прес-служба Кремля.

"Криза енергетична через що почалася в 2008 році з Україною? Ми вимагали, щоб нам газ наш віддали – не віддають, вони вже самі почали його споживати. Зараз вже йдуть... Там деякі безвідповідальні політики в Україні кажуть, що треба б націоналізувати цей газ, що знаходиться в підземних сховищах України, який їм не належить", – заявив президент РФ.

Відео дня

Він додав, що приватні та іноземні оператори почали відкачувати газ.

Читайте також"Нафтогаз" запропонує нову ціну на газ для приватних підприємств"І що ми зараз спостерігаємо? Почалося поступове відкачування з підземних сховищ газу в Україні цими операторами приватними, в тому числі іноземними операторами", – продовжив Путін.

Для збільшення поставок газу, зазначив Путін, потрібні відповідні заявки, але майбутні поставки через Україну можуть бути нібито "небезпечні".

"Зношеність ГТС України становить десь 80-85%, для того щоб зберігати або збільшувати прокачування, потрібно привести цю систему в нормальний стан, тому що якщо труба "лопне", то Європа залишиться без цього маршруту",-турбується глава Кремля.

Раніше Пєсков, посилаючись на Путіна, назвав дві умови збільшення поставок газу через Україну.

Транзит газу через Україну:

Транзит природного газу через українську газотранспортну систему (ГТС) у січні-вересні 2021 року скоротився на 17% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року - до 32,6 млрд кубометрів.

"Оператор ГТС України" пропонує близько 80 млн куб. м на добу додаткових потужностей для транзиту газу до Європи, проте результати аукціонів демонструють - "Газпром" не зацікавлений у збільшенні поставок.

Українська ГТС використовується менш ніж на третину від загальної транзитної потужності в 146 млрд куб.м на рік. Ці незадіяні потужності, що вдвічі перевищують потужності "Північного потоку-2", можуть бути використані для збільшення поставок газу в ЄС.

6 жовтня російський президент Володимир Путін заявив, що Росії невигідно перекачувати газ через українську ГТС, назвавши послугу транспортування занадто дорогою для РФ.

4 жовтня після підписаного між Будапештом і "Газпромом" контракту про транспортування газу через "Турецький потік" росіяни зупинили поставку блакитного палива через Україну в напрямку Угорщини.

Тоді ж прем’єр Денис Шмигаль зауважив, що Київ не веде прямих переговорів з РФ. Також не варто очікувати істотного реекспорту газу, який зберігається в ПСГ України, але належить іноземним трейдерам, оскільки зазвичай такий газ використовується в країні зберігання.

За даними ЗМІ, Путін планує обговорити на майбутній зустрічі з президентом України Володимиром Зеленський, зокрема, поставку газу після закінчення чинного договору з Україною у 2024 році.